"Концерт на 8 рояла" е едно от закриващите събития в програмата на "Пловдив 2019", което ще обедини четирите български града, кандидати за европейска столица на културата. За първи път ще бъде реализиран проект с подобен мащаб в България.
Във Варна Маестро Томислав Байнов и неговата звездна формация „Ансамбъл Байнов” ще закрият турнето си на 23 ноември в Двореца на културата и спорта.
Организаторите обещават незабравимо преживяване и звук на световно ниво на варненските почитатели на музиката.
Турнето е с изключителна тежест в света на класическата музика и с такава важност, че фирмата "Щайнгребер" /Steingraebеr/ която е водещ производител на рояли, застава зад него, изпращайки 4 от своите рояли в знак на подкрепа. Германската семейна фирма е с над 200-годишна история и отговаря на най-високия стандарт в своята сфера. Сътрудничеството им с Маестро Байнов, идеолога на проекта, датира от десетки години. "За първи път в България ще бъде изпълнена Рапсодия в синьо на Гершуин на няколко рояла. Моята транскрипция на това произведение сме я свирили по цял свят с огромен успех. Сега за първи път ще бъде изпълнена в родината ми. Поласкан съм, че имам и подкрепата на „Щайнгрeбер”, споделя още той.
Отново за първи път, в Пловдив в зала С. И. Л. А., ще се осъществи концерт с 360 градуса видимост. Pоялите ще бъдат специално озвучени, няма да, се разчита само на акустичния звук, така всеки един зрител ще се наслади на концерта по най-добрия начин.
Диригент на уникалното събитие е един от големите наши диригенти - Маестро Григор Паликаров, изтъкнат диригент в Софийската опера, композитор, пианист, преподавател и член на MENSA, носител на множество национални и международни награди, дирижирал по целия свят.
Пианистите са подбрани измежду най-добрите лично от Маестро Байнов. Те са от 9 държави на 3 континента . Луиджи Казели е професор в Академията в Болоня. Мери Уу е професор в Хонг- Конг (Chinese University). Зузана Суханова е Магистър Доктор в Братислава. Всички останали музиканти са доценти по пиано в академии, консерватории и университети в своите държави. Мусикалните дейци ще пристигнат у нас и започнат репетиции още на 13 ноември и ще стартират турнето от ПЛОВДИВ на 16 ноември.
Създател на проекта „Концерт на 8 Рояла“ е българският пианист и педагог проф. Томислав Байнов, който заедно с още шестима свои колеги основава Клавирен ансамбъл „Байнов” през 1989 г. Център за изявите на състава е Южна Германия, но много скоро популярността му става и международна. Особено атрактивни са телевизионните им изяви. Репертоарът им обхваща както специално написани творби за четири и повече ръце, така и аранжименти на някои от най-популярните класически пиеси.
Клавирен ансамбъл „Байнов” е записал няколко силно запомнящи се програми: „Шест ръце на едно пиано”, „Повече от 8 пиана”, „Пиана и перкусия”, „На живо в Люцерн”, „Карл Черни: Концертни квартети”. Специалитет на ансамбъла са изпълнения на творби на шест ръце, но на един роял, или 11 или 12 ръце на две пиана, пиеси за повече от 8 пиана, дори до невероятния оркестър от 25 пиана.
Към Фейсбук събитието, билети в мрежата на Eventim или на касите на ДКЦ и Фестивален и конгресен център – Варна
Винаги трябва да обичаш ролята, защото ако не я обичаш, тя ти отмъщава и никога няма да се получиш добре. Това коментира за предаването "Гравитация нула" по Радио Варна Юлияна Чернева, актриса от Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Тя отбеляза своята 70-годишнина с пърформанс за приятели в галерия "Арт Маркони" и направи своя театрален прочит..
Историческият албум "Варна в Голямата война" ще бъде представен от 17.30 часа на 22 ноември, петък, в Музея за нова история на Варна. Негови автори са историците Симеон Кулиш и Траян Димитров. Кулиш е учител по история и научен секретар на Тракийския научен институт, филиал Варна, а Траян Димитров - завеждащ отдел "Нова история" в Регионалния..
Изложбата „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“ проследява чрез подбрана колекция от лични вещи, скулптури, литографии, картини и географски карти връзките между българските и румънските земи от първите големи преселнически вълни на север от Дунава след войната от 1806–1812 г. между Русия и..
Премиерата на книгата ще се състои в Държавен архив-Варна на 12.11.2024 г. от 17.30 ч. Вход свободен! Неин автор е Симеон Кулиш - историк, учител по история, научен секретар на Тракийски научен институт, филиал Варна. Събитието ще се състои в Държавен архив-Варна. По тази тема се пише за първи път след 1989 г., а голяма част от..
Възпитаничката на Райна Кабаиванска - Александрина Михайлова, ще направи своя дебют в "Травиата" на Варненската опера. Спектакълът ще бъде представен на Основна сцена на 15 ноември от 19 часа. Михайлова е сред любимите ученици на Райна Кабаиванска, която я забелязва на варненския конкурс „Звезди в изкуството“, когато Алекс е едва на 17 години,..
“Есенна приказка с г-жа Виола” - концерт-спектакъл на „Варненско лято за деца“ представят млади таланти от НУИ „Добри Христов“ днес о т 11 часа във Фестивалния и конгресен център с програма, вдъхновена от красотата на есенния сезон. Събитието е образователен модул от програмата на Международния музикален фестивал „Варненско лято“...
„Танцови маршрути” с втора фестивална част през ноември (програма). Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” се завръща през ноември с втора част на своята програма. Събитието започва ударно на 10-ти, когато ще има четири различни артистични събития. От 10:00 сутринта в Юнашки салон ще се проведе Танцов уъркшоп с Коста Каракашян -..