На десети ноември си спомняме синьото време на сини надежди. Началото на демократичните промени и отзвукът им във Варна. „Варна – градът на промяната“ се казва изложбата, посветена на трийсетгодишнината от 10 ноември и на шейсетгодишнината на Българската Национална Телевизия. Изложбата се състои от 16 черно-бели снимки на фотографите Александър Николов и Деян Овчаров. Можете да я разгледате във фоайето на Регионалния телевизионен център във Варна. Художник-фотографът Александър Николов с носталгия си спомня за синьото време и за многолюдните мийтинги във Варна.
- Понеже мийтингите бяха без разрешение в началото хората се оглеждаха. Тук дори има някои кадри от там. Постепенно започна да се събира мнозинство и хората станаха все по-спокойни. Просто когато се вгледаш в лицата им си личи. Вече в последните кадри те просто греят, радват се, скачат, танцуват.
- Тази енергия беше страхотна, спомням си със сините знамена, тук на площад независимост. Когато застанехме един до друг сякаш имаше една еуфория.
- Еуфорията беше неминуема, защото на хората просто им беше писнало. Както и сега им е писнало на хората, но тогава имаше хора. Сега като ги гледам повечето са в чужбина – тази маса народ я няма, активната.
- Но тук са лицата на промяната на тези фотографии. Споменът е много хубава, защото това наистина беше едно синьо време на сини надежди.
- Страхотно беше усещането, страхотна беше и тази колективна енергия, която просто бликаше отвсякъде. Хората искренно се надяваха нещо да се случи.
- Човекът зад фотоапарата мислеше ли същото?
- Човекът зад фотоапарата, тоест аз, реагираше като професионалист. За всички беше ясно, че това са значими събития и без да ме кара никой, разбира се, и за собствено удоволствие, но и с някакво съзнание. Всеки, който държи фотоапарат и се занимава с журналистика, не е необходимо да му кажеш „отиди там, снимай това или онова“. Просто реагираш инстинктивно.
- Знаеш ли кое е най-обнадеждаващото? Напоследък като разговарям със студенти, както и със завършващи 12 клас, повечето казват – ние сме приети, ще завършим, но искаме да се върнем, ние си обичаме Варна, обичаме си България.
- Носталгията или обичинате е съвсем отделен въпрос.
Чуйте още в прикачения звуков файл:Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..