И по време на извънредно положение се раждат деца. И те се кръщават с различни имена.
30 процента от родителите у нас избират сами името за детето си, без да се влияят от роднини.
Името може да определя качествата на човека и да влияе на неговата съдба, има принос и в начина, по който ни виждат хората. Името е и родов корен, и наричане, но носи и отпечатъка на своето време.
Учените от различни държави се замислят дали в бъдеще ще разпознаваме антропонимните системи като национални. Имената прекалено много се интернационализираха. Едни и същи имена са популярни почти в цяла Европа - Албира сеександър, Мартин, Виктор. Много имена от народната традиция се изоставят. Милчо, Панчо, Пенчо, Райчо, Станчо, Трайко, Цвятко се срещат все по-рядко. Има единични случаи само в малките населени места. В големите градове напълно отсъстват.
Във Варна на първо място при момчетата е името Александър, а при момичетата - София.
Още от разговора на Ваня Славова с проф. Анна Чолева-Димитрова от Института по български език:
Кратките имена с три буквички станаха популярни, даже с две - има ли интерес към тях и във Варна?
Да, те са модерни и популярни не само у нас, но и в Европа. Във Варна има доста такива имена като Ива, Тея, Мая, като това последното излезе на първа линия и в Европа. За 2018-та година най-популярното име е София. Така се подреждат: София, Александра, Виктория, Габриела е харесвано много, Симона също. От традиционните български имена Рая, Йоанна идва да замести Ивана, Иванка. Във Варна няма през 2018-та година Ивана и Иванка, но ето Йоана е на девета позиция.
Момчетата често се записват с имена на царе - поддържа ли се още тази тенденция?
Разбира се. Дори е засилена. Най-популярното мъжко име Александър остава 4 години неизменно на първо място. Но сред 10-те най-предпочитани имена има и на български владетели - Борис е на шесто място във Варна, има Калоян, Симеон и Самуил. При мъжките имена се запазва тенденцията да се дават имена на владетели.
Във Варна обаче няма традиционното Емилия. Има само Емили и Емма.
Това е заради западните тенденции най-вероятно.
Да, от западните страни е, но българските традиции се изоставят. Например вече Стефка няма, преди четири години във Варна има записани само две деца с това име. През 2018-та обаче предпочитаната форма на това име е Стефания.
И да завършим с един личен въпрос - на вас кои имена ви харесват сред новите, с които именуват новородените деца?
Имена от българската традиция ми харесват.
Съвременните млади хора все по-рядко сключват граждански брак и не се чувстват задължени да продължават традицията. Избират каквото име им харесва, ръководейки се от модата в момента. Това е тенденция, която се наблюдава не само у нас, а и в повечето европейски страни.Няма как да знаем какво ни очаква след 80 години. Но ще се постараем да направим прогнози - предстои ни работа по един по-голям проект през тази и следващите две години. Надявам се, че в края на периода ще достигнем по-близо до разгадаването на съвременната ни антропонимна система.
Проф. д-р Анна М. Чолева-Димитрова, ръководител на Секцията по ономастика. Автор е на 4 книги и над 120 публикации по ономастика (микротопонимия, ойконимия, хидронимия, антропонимия; старинна топонимия), както и над 80 научнопопулярни статии. Член е на редица научни организации и председател на Академично дружество на ономастите "Проф. Й. Заимов".
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..
Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...
Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...