Коронавирусът и съпровождащото го извънредно положение принудиха хората да се адаптират бързо към непознати и ограничаващи обстоятелства. Чувството за несигурност, стресът и страхът нараснаха. По какъв начин ситуацията се отрази върху психиката на обществото?
Клиничният психолог и психотерапевт, Велислава Христова, сподели своите наблюдения по темата:
Зачестили ли са случаите на пациенти, които идват при Вас с тревожно-депресивни разстройства, след отмяната на извънредното положение?
Настоящата пандемична ситуация носи отличителни черти на травматична ситуация, но не винаги една травматична ситуация довежда до травма и до посттравматично стресово разстройство. Не бих казала, че има значително увеличение на случаите в сравнение с предходен период. По-скоро се наблюдава усилване на оплаквания, съществували и преди, предимно в полето на тревожните разстройства. Новото може би е, че се усилват тревожно-депресивни преживявания, свързани с екзистенциални въпроси, които хората си задават- смисъла на това, което се случва в глобален, регионален план, последиците и отзвука върху всеки отделен индивид. Прави впечатление също, че възникват или се усилват емоции, свързани с напрежение в междуличностните отношения- между партньори, родители и деца, колеги, работодатели и служители, между приятели, както и такива, свързани с различните нагласи на хората към пандемията.
Става ли обществото все по-скиптично към мерките срещу вируса и на какво се дължи това според Вас?
Обществото като че ли е разделено по отношение на препоръчваните и задължителните мерки. Една част от него ги подкрепя и спазва, а друга ги неглижира или отхвърля. Но сякаш общото между тези две групи, е увеличаващото се недоверие и скептицизъм към тези, които контролират ситуацията на национално ниво. Според мен, това от една страна е продиктувано от бързо сменящите се, понякога непоследователни послания на управляващите кризата, както и от противоположните послания на медицински специалисти, канени в различни медии. От друга страна този скептицизъм в България би могъл да се свърже исторически с травматичния и негативен опит с информираността по време на бедствия- като Чернобил например и не на последно място с недоверие към властимащи и институции. Затова всеки в тази ситуация избирателно чува тази информация, чиито послания са най-близки до неговите представи.
Според вас страхът от вируса допринесе ли за развитието на адаптивните способности у хората?
Трудно е да се обобщава, защото всеки човек функционира индивидуално, в зависимост от своята история. Страхът и стресът в някаква доза мобилизират, но не бива да забравяме, че настоящата ситуация е вид травматична ситуация, която натоварва психиката, нарушава психичния баланс и води до мобилизиране на определени защитни механизми. А начинът, по който човек се адаптира към подобни травматични ситуации, е силно индивидуален и зависи от различни фактори като тежестта и продължителността на протичане на самата ситуация, индивидуалната житейска ситуация на човек, възрастта му, житейски опит, психичната му зрялост, личностови особености и така нататък. Затова е трудно да се даде общовалиден отговор, доколко стресът от ситуацията е допринесъл за развитие на адаптивните способности. По-вероятно е хора с устойчива и зряла личност, с умение да разбират, осмислят и трансформират това, което се случва около тях, да успяват по-добре.
Много хора излязоха от изолацията, чувствайки се демотивирани и напрегнати. Какво бихте им препоръчали, за да се справят с тези състояния?
Нормално е да се чувстваме напрегнати, тъй като ситуацията е непозната за всички нас. Човек се чувства демотивиран, когато се промени посоката или изгуби смисъла на това, което прави- когато радостта намалява в едно по-стереотипно, рутинно, трескаво или изолирано ежедневие. Затова е добре да потърсим това, което осмисля живота ни. Да съживим любопитството към живота, дори и за кратко да успяваме да се върнем към интересите си и нещата, които обичаме. Да общуваме с близки, със себе си, за да можем да разберем какво се случва с нас, какви са чувствата ни, нуждите ни в този момент и какво реалистично можем да направим за себе си. Да приемаме новините около нас критично и с разум и да опитаме да видим случващото се в един малко по-мащабен времеви хоризонт. Реалността е такава каквато е- може би е безпрецедентна за отрязъка на нашия живот, но не и за историята на човечеството.
Цялото интервю на Валерия Аспарухова с Велислава Христова чуйте в звуковия файл:
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..