Тенор с дълга кариера по световните сцени, с централни партии в опери от Верди, Пучини и още много легендарни имена. Емил Иванов е на една сцена с Гена Димитрова, Николай Гяуров, Никола Гюзелев, Райна Кабаиванска и още много родни и световни звезди. Паралелно с любовта му към операта, обаче той има и друга страст – звездите.
"Влюбих се в звездите във варненската околия. Бях на шест години и моите родители ми показаха Млечният път от курорта "Св.Св. Константин и Елена" и останах омагьосан около 20 минути сигурно."
Роден е в Рим, където баща му е бил аташе към посолството ни в Италия. От съвсем малък обича операта:
"Баща ми имаше един автоматичен грамофон и оставяше 4-5 плочи, които падаха една след друга. Родителите ми казват, че са ме оставяли съвсем сам вкъщи на две години и половина. Аз съм си стоял пред грамофона и не съм мърдал. Явно тогава ме е привлякла операта. Баща ми беше голям любител и съм израснал със записите на големите певци от 50-те и 60-те години."
Продължително време двете му страсти, оперното пеене и астрономията, вървят успоредно. Увлича се по атомната физика, даже е приет в Софийския университет където учи 2 години, но се прехвърля в Музикалната Академия. Родителите му не са особено щастливи:
"Беше за ужас на моите родители. Казваха ми - Как ще оставиш науката? Какво ще стане сега? Музикант къща не храни. Е, станах оперен певец, но винаги когато имах малко свободно време поглеждах нагоре. Така беше 25 години, но постепенно разредих, а сега съвсем спрях участиятата си и имам достатъчно време да наблюдавам звездите, а и не само."
В момента Емил Иванов завършва докторантурата си в Шуменския университет "Епископ Константин Преславски". От 2009 притежава астрограф, който му дава възможност да снима "Дълбокия Космос".
Запечатал е и така нареченото "влакче" на Илон Мъск, но като много други астрономи по света е притеснен от многобройните сателити на милиардера.
Има и уебсайт emilivanov.com където публикува снимките и откритията си. Чуйте още в репортажа.
Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..
Изби от Североизточна България отвориха врати тази събота и неделя за всички готови да тръгнат на вино пътешествие между р. Дунав, Черно море и старите български столици. Тази година са се включили 17 винарни и 3 специални локации за дегустация на висококачествено българско вино. За пета поредна година през май винопроизводители и технолози..
Силата на Българското национално радио е в регионалната мрежа. Не само, че не трябва да бъдат закривани регионални станции, а дори тази мрежа трябва да се развива, за да присъства в живота на все повече хора. Това мнение изрази, в предаването на Радио Варна „Позиция“, Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти. По повод протеста..
Много често застрашаваме собствените си животи заради своеволия на туристи, които не спазват правилата на плажа и флаговата сигнализация. Плажна полиция трябва да следи за реда. Това каза Стефан Калинков, воден спасител, работещ на Златни пясъци, който бе удостоен с грамота от Българския червен кръст - Варна за активната му доброволческа дейност...
Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г. Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..
Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект. Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..
Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна. Диляна..