Много хора посрещат новата година с чаша в ръка и фойерверки, но има държави, където празникът е по-странен. Някои горят чучела, други чупят чинии или хвърлят столове през прозореца, пише в. "Мирър".
Чинии чупят не само гърците, за които това е обичай на празник, но и датчаните. Северняците обаче ги запращат по входните врати на роднини и приятели на 31 декември.
Еквадорците горят чучела, пълни с хартия, в полунощ на 31 декември, за да унищожат така всичко лошо, което се е случило през изминалата година. Те изгарят и и снимки на неща, които олицетворяват отиващата си година.
В Япония звънят с камбани 108 пъти. Това е будистка традиция, за която се смята, че унищожава всички човешки грехове. Там се смята, че е на късмет човек да се усмихва или да се смее, когато настъпва новата година.
За да е богата новата година, филипинците се заобикалят с кръгли неща. Те ядат грозде, държат монети в джобовете си, носят дрехи на точки.
Мебели през прозорците, и дори от балконите, изхвърлят италианците. Това символизира ново начало. За да избягнат инциденти много хора вече предпочитат да изхвърлят меки предмети.
В някои южноамерикански държави като Мексико, Боливия и Бразилия щастието през новата година се определя от цвета на носеното на празника бельо. Тези, които искат да намерят любов, залагат на червените гащи, а търсещите богатство - на жълтите. Прозаичното бяло бельо е за хората, които искат мир.
Аржентинците режат старите си документи и ги изхвърлят през прозореца на обяд на 31 декември. Обичаят символизира загърбване на миналото.
Румънските селяни говорят с животните си. Ако те им отговорят, ще имат късмет през новата година.
14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..
43-ма души, служители на Община Варна и граждани, се включиха в днешната кампания по кръводаряване „Капка любов“. Инициативата се провежда съвместно с Районния център по трансфузионна хематология в морския град. Четири екипа на кръвния център бяха на разположение на желаещите да се включат в кампанията в зала "Пленарна" на Община Варна. Процедурата..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, организира на 14 февруари Университетската ботаническа градин а в Балчик. Събитието ще се състои в Учебен участък - лозов масив с десертни сортове от 12.30 часа. Програмата включва водосвет, официално зарязване на лозите, дегустация на вина. По повод традиционното..
Проектът „Дигитална фолклорна палитра“ на ученици от Първа езикова гимназия e големият победител в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Екипът от десетокласници впечатли журито с идеята за създаване на дигитален архив на българското музикално наследство, който да съхранява и популяризира богатството на българските фолклорни традиции...
Климатът във Варна, в страната и Черно море ще дискутират днес специалисти от различни институции в първия научен форум, организиран от новосъздадената платформа "Площад НАУКА". Събитието ще се проведе в Световния ден на радиото, тъй като тази година той е посветен именно на климатичните промени и тяхното отражение върху нас. Отбелязваме..
На 13 февруари отбелязваме Световния ден на радиото. Инициативата е на ЮНЕСКО. Тази година честването ще се проведе за 13-и пореден път, Денят е избран неслучайно - рождената дата на радиото на самата Организация на обединените нации е 13 февруари 1946 година. От ЮНЕСКО отбелязват, че радиото продължава да бъде една..
Община Варна се включи тази година в Международната седмица на брака, която традиционно се отбелязва в навечерието на 14 февруари. Това стана с непринудена среща без протокол и формалности на кмета Благомир Коцев с едно бъдещо семейство и с една многодетна двойка. Антон Максимилиан Емануел Шмид и Александра Олегивна Тищенко са бъдещото семейство Шмит...