Емигрантите у нас са все още остават подценен пазар.
Според статистиката преди пандемията, у нас преди около 12 месеца живееха постоянно между 150 и 160 хил. емигранти от повече от 80 държави.
Koлко от тях обаче са останали в България в последната година?
Няма отговор на въпроса, но пък има и чужденци - предимно от страните от ЕС, които тепърва решават да се установят при нас.
Причината?
Все още данъчната тежест в България се оказва примамлива за започване на различни видове онлайн бизнес и дигитално номадство. Другата причина е относително мекия локдаун у нас, в сравнение с по-голямата част от света по време на пандемията.
Това коментира за Радио Варна Даниел Монтиглио, чилиец по паспорт, който вече 16 години е избрал за свой дом Варна.
В последните близо 4 години от тях, той се занимава със социално предприемачество.
Дани, както го наричат всички, вече отдавна, когато говори за България казва „НИЕ”, е основател и основен автор в сайта Foreigner.bg. В него, той дава съвети на експати и разказва различни истории за културата на новата си родина. В специална секция представя и част от чужденците, които също като него са избрали България за свой дом.
Разбира се има и трудности, които не винаги са свързани с „бутиковия” български език или манталитета ни. Как обаче се развива социално предприемачество в последната година, когато масово затварят бизнеси, а предприемачи фалират?
Отговорите може да чуете от самия Даниел Монтиглио в звуковия файл.
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..
Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..
Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..
До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт. Авиокомпаниите редовно..
Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..