Постоянно сме в стрес от коронавируса и щамовете му.
Много хора приемат витамини под формата на добавки, за всеки случай.
В последните години станаха модерни т. нар. суперхрани и суперплодове като годжи бери, асай бери, киноа, чиа и много други.
Но за нас като българи е най-добре да приемаме това, което ражда земята ни.
Тук фокусът попада на шипката, която освен че е много полезна за здравето, е и достъпна като цена, отглежда се в България и може да се открие с отлично качество, което превъзхожда по съдържание шипките, внасяни от Чили и Китай.
Доказано е, че по нашата географска ширина расте най-хубава и най-богатата на активни съставки шипка.
Шипките съдържат витамин С, витамини В2, А, К, каротеноиди, флавоноиди, органични киселини, танини, пектинови вещества, соли и етерично масло. И дори провитамин Д, който днес е така актуален.
Шипковият плод е истински поливитаминен концентрат, който почти няма аналог в природата, с толкова много витамини, съчетани в един естествен продукт. Още в древността шипката е призната като ценно и лечебно средство.
Бащата на медицината, Хипократ, а и други древногръцки учени като Теофраст и Диоскорид са оценявали високо ползите от шипковия плод. Предписвали са го като противовъзпалително средство за множество различни заболявания.
А у нас вече все повече земеделски производители решават да отглеждат шипкови насаждения. Защото шипката вирее на много места с лекота. Можем да се похвалим и с малко бутиково предприятие, специализирано в преработката на Шипки в град Трявна.
"Всички технологични процеси са разработени така, че максимално да щадят полезните вещества в плодовете", казва Иво Балевски.
Чуйте още какво сподели той пред репортера ни Ваня Славова за отношението на българина към шипките:
Производството включва: сушени шипки, брашно, бисквити, макарони, мармалад, масло за лице, чай и тоник, хляб и хранителни добавки – всичко направено от шипки.
Чуйте още:
В нарастващата конкуренция и динамична образователна среда за висшите училища става все по-наложително да търсят нови подходи за собственото им популяризиране. Един от тях е организационната култура. С нея съответния университет се "визуализира" в академичните среди в страната и чужбина, а също и в обкръжаващата среда – сред потребители на..
1 февруари е датата, на която се навършват 80 години от най-масовият разстрел на политици, военни и интелектуалци в съвременната история на България. На тoзи ден през 1945 г. първи и втори върховен състав на т. нар. Народен съд обявяват смъртните присъди на 67 депутати от 25-ото Народно събрание, 22-ма министри начело с..
От НАП напомнят на инфлуенсъри, блогъри, влогъри и други създатели на онлайн съдържание, както и на търгуващите в социалните мрежи, че са задължени да декларират доходите си от тази дейност. Съобразно вида на получените суми, е необходимо те да бъдат обявени в Приложение №2 – за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец или в Приложение №3 –..
Веселин Маркович е дванадесетокласник в Математическа гимназия-Варна. Той спечели поредния златен медал на 21-вото издание на Жаутиковската олимпиада в Казахстан, състезава се в дисциплината математика. Българският отбор е спечелил 25 медала - 6 златни,10 сребърни и 9 бронзови. Веселин завоюва медали още от детската градина. Вече има около 150 и..
На днешния ден се навършват 117 години от рождението на Данаил Стефанов Бекяров - краевед, адвокат, публицист, почетен гражданин на Добрич Данаил Бекяров е роден в Добрич. Завършил е право в Париж - Сорбоната. Бил е дългогодишен адвокат и окръжен съдия в Добрич. Написал е книга за Добрич и Добруджа. Почетен гражданин на Добрич. Постоянен..
Общо 28 тела са извадени до момента от ледените води на река Потомак във Вашингтон, след като самолет на авиокомпания "Американ еърлайнс" се сблъска снощи с военен хеликоптер "Блек хоук", в близост до летище "Роналд Рейгън". Към момента е ясно, че самолетът е паднал в реката, но издирвателната операция е силно затруднена заради лошото време...
Във връзка със 147- годишнината от освобождението на Балчик от турско робство Исторически музей- Балчик кани обществеността за отбелязване на тази историческа дата в центъра на града в 10.30 ч. на 31 януари, петък, пред паметника на загиналите във войните. На 31 януари се навършват 147 години от мразовития януарски ден на 1878 г., когато балчиклии..