Има много начини да станеш президент. Точно на този, разказан в романа „Лесна работа“, още не сме били свидетели. Книгата е вълнуваща история за житейските обрати; за това докъде сме готови да стигнем в желанието си да манипулираме другите и какво може да се случи, когато събитията излязат извън контрол. Автор на тъй наречения „капучино роман“ е дългогодишният журналист в Радио Варна – Даниела Иванова. Книгата е естествено продължение след успеха на предаванията “Още повече”, “Събота плюс”, “Неделна наздравица” и „Позиция“, които тя години наред води. Роман, който по увлекателен начин разказва историята на няколко души, изпадащи в неочаквани ситуации. Забавен, вълнуващ и искрен, който може да развесели читателя, да направи деня и настроението му още по-хубави, но и да остави вратичка към размишления върху важните теми от живота.
Лесна работа ли беше Даниела Иванова да напише роман?
Да, беше много лесно. Сюжетът и героите сами ме откриха. За мен беше удоволствие да ги последвам, за да науча какво ще се случи с тях.
Защо реши да пишеш в този жанр? Знам, че пишеш поезия и владееш много добре доста журналистически жанрове, но романът е нова територия за теб?
Вероятно е трябвало цялата тази комбинация от житейски материал, която се е натрупала на тези години и цялата комбинация от преживявания, случки, събития, хора, срещи е трябвало по някакъв начин да излезе наяве. Беше ми много приятно, ей така - роман се случи.
Какво означава “капучино роман”? Той така беше презентиран.
Капучиното е леко, освежаващо, някак естествено се съчетава със сюжета. Кафето е твърде силно и е подходящо за драматичен сюжет, а чай от джинджифил върви със социалната сатира. В капучиното има лекота, ефирност, красота, романтика. Същевременно оставя траен аромат, да се замислиш, да се огледаш, все едно че стоиш на панорамната масичка на едно кафене и наблюдаваш живота с цялата му яркост. Защото животът създава невероятни сценарии, а на нас ни остава само да предадем историята върху белия лист и да добавим своите усмивки и украшения.
Това обаче е леко подхлъзващо, защото в началото, когато човек чете, може да се заблуди, че е любовна история. След това разбира, че абсурдът надделява и клони на моменти към антиутопия. Какъв роман искаше да се получи?
Вероятно наистина всичко е въпрос на гледна точка. Героите са измислени, сюжетът също е измислен. Но въпреки че е измислен, този сюжет е толкова близо до реалността, че според мен през последните месеци и години енергично помахва иззад ъгъла. Всеки, който има сетива, опит, наблюдения или интуиция лесно би могъл да забележи това. „Лесна работа” стана нещо като следобедна разходка на ръба на невероятното и напълно възможното. В наши дни съвсем не е рядкост напълно неопитни хора, по различни причини да се изстрелват нагоре във фирмената или в обществената йерархия. Това че в началото романът започва с море, романтика, красиви мигове, да, действително има много любов и настроение, но нима в живота не е така?!
Излиза, че е много лесно да станеш президент? В контекста на предстоящите избори доста въпроси тежат в романа.
В романа има всичко това, което го има около нас. Всички герои с висока скорост летят нагоре, или в друга посока и това е нещото, което отличава романа „Лесна работа” от действителността, в която живеем. Просто нещата в него се случват малко по-бързо. В случай, че тази история изскочи от страниците на романа, за да се осъществи в реалността, тогава действителният герой на собствен гръб ще трябва да изпита, че колкото и лесна работа да е да станеш значима обществена фигура, ако не си извървял пътя със всичките препятствия и завои, на финала можеш да се окажеш в голямо затруднение. Пътят е важната част, само когато го извървим, добиваме увереност и самочувствие и получаваме своите собствени отговори.
Лесно ли се манипулират хора?
Вълнувам се от въпроса как добри и приятни хора, могат да вършат лоши неща в ситуация, в която властва някакъв авторитет. Интересното е, че хора се съласяват с решенията на групата, дори когато знаят, че тези решения не са правилни, дори в разрез със собствените си морални ценности. Манипулацията е странно нещо. Понякога се оплитами в мрежите й и се оказва, че е много лесно човек да се подхлъзне.
Морето присъства навсякъде в романа. Това е лична носталгия може би?
Да, и любов. Морето е онази вселена, към която винаги пристъпваме, когато имаме нужда от презареждане, позитивни емоции или може би дори да му разкажем какво се е случило.
Цялото интервю на Светлана Вълкова с Даниела Иванова чуйте в звуковия файл.Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..