Ресторантьори на балчишката алея смело се подготвят за новия туристически сезон. Не се притесняват от намаляване на човекопотока заради противоепидемичните ограничения, а от грижата на държавата за малкия бизнес.
От началото на месеца браншът се завърна на откритите си площи, а от 12 април – и на закрито. През уикенда слънчевите тераси в Балчик се оживиха и напомниха за летните дни.
Според Дария Петкова – представител на три обекта, ресторантьорите ще оцелеят, но проблемът е в цялата организация на работа. С това подобие на мерки – отваряне и затваряне, е трудно да се задържи персонал, който и без това е в недостиг, паралелно със средствата, категорична е тя.Петкова сподели съдбата на нейни колеги, получили европейска финансова помощ: „Немалка част от тях бяха със запорирани сметки и парите им отидоха по запорите“. Нейната фирма кандидатства по мярката „Запази ме“ през декември, а помощта за работниците идва чак през февруари. „Заради тежката бюрокрация нямаме желание да кандидатстваме, въпреки че всеки има нужда от подкрепа. Поне четири пъти съм подавала документите по програма „Запази ме“ – нещо, което също струва пари – за куриери и флашки…“, обясни ресторантьорът.
Както миналото, така и това лято ще се разчита на българския турист.
„Има хора, не се притеснявам за сезона. Но по-добрата клиентела идва отвъд границата“, признава тя.
Не възнамеряват да вдигат цените на артикулите си, които приготвят на място от италиански висококачествени суровини и продукти. Пици между 10 и 16 лева, торти около 5-6 лева. Кафето е 2,50 лв., толкова е и 100 грама сладолед.
Управителят на заведения в Балчик подчерта, че каквито и мерки да се прилагат, те трябва да важат за всички и спазването им да се контролира. Не е съгласна, че заведенията са едва ли не епицентърът на заразата. Притесненията за новия сезон не са обвързани с липсата на хора, а по отношение грижата за бизнеса: „Така са устроени нещата, че грижата за малкия и среден бизнес е точно никаква, а те са движещите. Въпреки че според настоящия премиер основополагащи за брутния вътрешен продукт са леката и тежката промишленост, затова можело да си позволим да не работят ресторантите,защото там най се разпространявала заразата. Но искам да попитам, нима във фабриката с 300 шивачки вирусът не се разпространява, в големите търговски обекти…?! Като ще се налагат мерки, трябва пропорционално да има и контрол. Аз мога да посоча поне четири заведения във Варна, които не спряха да работят със седящи места от момента, в който сме затворени … Не е много коректно ти да си затваряш бизнеса, защото нямаш средствата да плащаш глоби или ... Същото е в София. Като ще затваряме заради страх от коронавируса, затваряме навсякъде, както правят в Европа!“
Подробностите чуйте в звуковия файл:Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..
Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..