Николай Христов, известен просто като Кайо, свири на бас китара в няколко варненски групи, сред които Pizzza и Funkaround. Освен това той е лекар, мениджър, а едно от увлеченията му е рисуването. Малцина обаче знаят, че негова голяма страст е бягането. През 2012 г. започва да тича редовно, като постепенно увеличава дистанцията, за да достигне класическите 42,150 км. От тогава до днес е бягал на десетки маратони, 15 от които – в европейски столици. Мечтата му е един ден да се превърне в първия българин, пробягал всички европейски столични маратони, които към момента са около 45. Най-хубави спомени пази от Берлинския маратон, където през 2015 г. постига най-добрия си и до днес резултат.
За Николай Христов бягането е преди всичко удоволствие. То му помага да изхвърли негативните емоции от натоварения работен ден и да остане сам със себе си – състояние, което в днешно време е лукс. По този начин той научава много за себе си и открива отговори на въпроси, които забързаното ежедневие не може да му даде. И не на последно място бягането го свързва с други изкушени от този спорт. През годините той намира много приятели по лекоатлетическите трасета, с които и до днес споделят общата си страст.
В навечерието на шестото издание на Маратон Варна 2021, Николай Христов беше гост в предаването Улица „Събота”, за да разкаже повече за живота си, свързан с бягането. Досега не е пропускал издание на сравнително младия варненски маратон, като ще се включи и тази година. Впечатленията му от трасето са, че то никак не е лесно, макар че Варна е на пръв поглед равнинен град. Именно това прави маратона интересен, а организацията, с основна заслуга на ентусиазираните доброволци, които придават на форума спортен дух и отлично настроение по цялото трасе, се доближава до европейското ниво.
Подготовката на Николай за един маратон отнема между 12 и 16 седмици. Всяка седмица се разделя на различни по темпо и натоварване бягания, 80% от които са бавни и спокойни. Една част са темпови, с които се тренира темпото, което ще се поддържа на маратона, а друга – интервални, които служат за увеличаване на скоростта или на издържливостта. Дългите бягания се наричат LSD – Long Slow Distance, и дължината им се увеличава стъпаловидно с всяка изминала седмица.
Какви съвети би дал на начинаещите бегачи, които тепърва навлизат в този спорт?
За бягането се твърди, че е най-достъпният спорт, тъй като може да се практикува дори и без обувки, понякога и аз бягам бос на плажа. Все пак бих посъветвал хората да инвестират в едни маратонки, които не е задължително да са скъпи, а да са удобни. Също така музиката в ушите, поне за мен, е добър спътник и мотиватор, особено при по-дълги дистанции.
По кое време на деня е добре да се тича?
Това всеки сам трябва да прецени, тъй като освен от циркадния ритъм на човешкия организъм, това зависи и от работния ден на човека. Лично аз нямам определено време, в което бягам. Лятото, тъй като денят е по-дълъг, предпочитам да го започна с бягане, преди да отида на работа, което ме зарежда с енергия до вечерта. А зимата, тъй като сутринта е тъмно и студено, бягам след работа.
Още ценни съвети и интересни истории от маратонските трасета чуйте в разговора на Николай Христов-Кайо с Добо Мързов в прикачения аудио файл.Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..
Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...
Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...
Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..
Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..
Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..