Залата на Градската художествена галерия се пукаше по шевовете през вторият ден на „Варна Лит“ 2021. Много бяха желаещите да се срещнат с Захари Карабашлиев, Георги Господинов и Георги Милков.
Всички автори, които гостуват като част от програмата на „Варна Лит“ 2021, се превърнаха в гласовете на отличените творби в литературния конкурс „Герои сега“, в който се включиха над 130 участници от варненски училища.
Журито в състав творческия директор на МФЛ „Варна Лит“ и писател Захари Карабашлиев, главния библиотекар на РБ „Пенчо Славейков“ Кристияна Димчева и литератора Росица Димитрова връчи 10 награди и 3 поощрения.
Отличени бяха творбите на: Василена Николова, Виктория Славова, Виктория Цонева, Емануела Станчева, Калина Митева, Лъчезар Йорданов, Малена Маркова, Мартин Сантана, Михаела Виденова, Юлияна Стефанова, Александър Габровски, Йоан Денев, Мариам Аракелян.
Залата на Градска художествена галерия „Борис Георгиев“ се оказа тясна за всички желаещи да посетят събитието и да вземат участие в дискусията.
Георги Милков преобърна концепцията за дискусия и стартира, давайки думата на публиката, а Георги Господинов посочи, че понякога „когато си на правилното място, не си в правилното време. А когато си в правилното време, мястото не е точното. И тази вечер е моментът, в който сякаш всичко е на мястото си, времеубежището, от което имаме нужда.“ Той допълни, че за него миналото е разказване на истории и памет. А настоящето „няма да ни даде нищо, ако не сме поправили онова, което ни дърпа към миналото“.
Авторът на „Физика на тъгата“ призна, че неговото времеубежище са 60-те години, защото би искал да преживее това, през което неговите родители са преминали.
Захари Карбашлиев сподели, че тази нужда от културни събития, този интерес е нещото, което го прави наистина щастлив. По повод новия си роман „Опашката“ той призна, че е изненадан от реалността, която в днешно време потвърждава това, което е написал години преди появата на книгата.
На въпроса кои са опорните им точки и двамата писатели бяха категорични, че това е човещината – да бъдем добри е това, което ни прави истински в настоящето.
Фестивалът продължава с пълна сила и днес с творческа работилница с Нуша Роянова, среща с авторите на детски истории – Вера Асенова, Нуша Роянова и Катя Антонова; представяне на поетичната книга на най-младия гост на фестивала Александър Габровски с участието на Георги Господинов, както и представяне и акустичен концерт на книгата на Стефан Вълдобрев „Книга за песните“.
Повече информация и пълната програма за всички фестивални дни може да откриете на www.varnalit.com.
Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..
В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде открита гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. Изложбата е част от..
"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там … да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава... А аз ще продължа да се боря..
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..
Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..