Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Първанов: Времето ще си изиска и ще си наложи лидерите

Снимка: БГНЕС

Георги Първанов - президент на Република България 2002 г. - 2012 г. бе сред специалните гости и лектори на Четвъртата международна лятна академия по лидерство, която се проведе в к.к. "Св. Св. Константин и Елена". Изграждането на лидери като част от държавната политика на България е основният лайтмотив сред темите на престижния форум, в който взеха участие 50 студенти от 11 висши училища в страната. Тази година лятната академия се провежда под знака на 140-годишнината от създаването на Висше училище по телекомуникации и пощи и под патронажа на президента Румен Радев.

Георги Първанов изнесе лекция на тема "Къде се дянаха лидерите?" и представи пред студентите книгата си "Пътуване към паметта. Разкази за политиката.". Още за книгата му и мнението на бившия президент по актуални политически теми потърси Даниела Стойнова. Цялото интервю с Георги Първанов чуйте в прикачения звуков файл:


Представяте книгата си. Казвате, че това не са типични мемоари, макар че в началото прочетох за детството Ви в село Косача, където се оказва, че всеки ден сте вървели с километри, косили сте трева, живели сте живота на хората, които живеят в селата. Това даде ли Ви по някакъв начин мъдрост за бъдещето?

Във всеки случай ме научи как да се отнасям с моите родители и с хората около мен, със земята, защото наистина беше много тежка работата и сигурно зле платена, погледнато от днешните критерии, но това тогава нямаше значение. Изобщо в българското село земята учи много, така че аз не съжалявам, напротив – радвам се, че съм минал тази школа.

Но все пак как се стига от село до президентството? Наистина ли е необходимо кръв, пот и сълзи или при Вас стана по-лесно?

Не, не е било лесно. Стана в някакъв смисъл случайно, както съм го описал в книгата. Говоря за влизането ми в партията, след това и в ръководството. Там съм разказал случката как от 1000 души делегати ме познаха двама, но в крайна сметка бях избран. След това ми се падна нелеката чест да водя идейната дискусия и да правя идейното развитие на БСП. Досещате се, че това е наистина нещо доста тежко. Разбира се в президентството вече мнозина знаят, добре помнят как станаха нещата. Там даже съм дал едно факсимиле на социологическа агенция, което ми отреждаше 15-о място рейтинг, 40 дни преди изборите за президент. (...)

За мен е интересно, че днес по време на срещата Ви със студентите, когато Ви попитаха кой за Вас е пример за човек, който е добър в политиката, посочихте Симеон Сакскобургготски. Той все пак има доста силен характер...

Да, но не го е проявявал в отношенията с мен и с другите институции. Мъдър и разумен е бил във всички тези контакти и разговори в съвместните ни действия, така че нямам никакви оплаквания, напротив – смятам, че това беше един позитивен период за нас хората, които представлявахме България по това време.

По онова време, каквито и негативи да се откриват, наистина имаше политическа стабилност. Вашата книга е за възстановяване на дебатите в политиката. Сега не само че няма политически дебати между основните опоненти, ами и предизборната кампания предишния път беше вяла. Сега предвиждам, че пак ще е същата. Хората не могат да се ориентират в новите формации.

Много неща има или по-скоро няма. Няма ясни предизборни платформи и послания, няма открит дебат между политиците, които са на най-високо ниво, които дават лицето на една кампания. Изобщо политиката в България много се промени и това не дава гаранция, че ще има добро управление. Не знам как ще се скалъпи правителството, съзнателно използвам този по-фриволен израз, защото става дума за завързване, за скалъпване, а не за нещо стратегическо, което може да работи добре за страната. (…)

Разговаряхте с младите хора за лидерството. Откъде ще се появят според Вас новите лидери, защото наистина имаме нужда и от духовни водачи, но все пак ни трябват и политици, които хем да са подготвени, хем да мислят за хората, а не за себе си?

Не знам. Това е като очакването на месия. Да не се наемам да спекулирам, посочвам възможна партия или общност. Времето ще си изиска и ще си наложи лидерите. В това не бива да има съмнения. Аз виждам много млади хора, които са кадърни, които имат качества. Да бъда откровен – виждам и по-стари, наложили се отдавна лидери, които пречат, препятстват за това да излязат кадърните. Лансират онези, които са послушни. Така няма да стигнем далече – говоря и за отделните партии, най-вече и за нацията.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Максим Стойков - младият културист, който постига с много труд мечтите си, продължава да носи гордост за България

Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места.  Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е  единственият представител на България в състезанието при младежите.  След завръщането..

публикувано на 03.10.24 в 11:32

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 03.10.24 в 08:30
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37

Варна - ключова спирка на бизнес форум, посветен на добрите практики сред брокерите

Варна бе избрана за последна спирка на бизнес форумите в рамките на проекта Real Estate Business Forum Center Works. Темата тази година е „Стандарти на бъдещето в средата на живота“, а целта е да се обсъди визията на местната власт за устойчиво развитие на градовете. Това каза за Радио Варна Снежана Стойчева - управител на компанията..

публикувано на 01.10.24 в 14:51

Добо Мързов: Музиката е универсалното лекарство!

На 1 октомври, когато светът празнува Музиката, Ви срещаме с човека, за когото тя, Музиката, е спасение и смисъл. (бел. ред. Във всеки един ред, в който думата "Музика" се спомене в този текст, тя ще бъде изписана с главна буква - заради силата, която има, и заради заряда, който носи тя за събеседника ни и за всички, които я обичат).  Добо..

публикувано на 01.10.24 в 11:40

105-годишната Евдокия Чочева: В Стара Варна утрото започваше с песен...

105 години навърши на 29 септември Евдокия Чочева - варненка, родена в Гръцката махала, и пазеща духа на Стара Варна в сърцето си. Вероятно най-възрастната варненка е неуморима и с  буден интелект, вълнува се от политическите събития и слуша от сутрин до вечер любимото Радио Варна. Пристрастието ѝ към БНР идва от това, че нейната сестра - Недялка Цанева,..

публикувано на 01.10.24 в 08:00