Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Надежда Антова: Изкуството е въздухът за душата ми

| обновено на 28.06.21 в 11:52

Надежда Антова е утвърден скулптор и любим учител на младите таланти в Националното училище по изкуствата „Добри Христов“. В Градската художествена галерия - Варна авторката представя колекция скулптурни портрети, акварели, рисунки, монотипии под мотото „Моите лица“.

Тя е млад, но вече наложен автор – едно от ярките лица на артистична Варна в последното десетилетие, енергична личност със силен отпечатък върху творческото израстване на следващото поколение художници в морския град. Нейната изложба идва броени дни след експозицията на нейните възпитаници, също в аристократичното пространство на Градската галерия. Това не е съвпадение, а знак за обвързаността на всички артистични усилия на Надежда Антова с мисията й на учител и възпитател на отношение към изкуството. В своите вече 10 години като преподавател в НУИ „Добри Христов“ тя приобщава младите таланти не само към техниките, а и към духа на изкуството на скулптурата.

Надежда Антова застава пред варненските ценители със своите много артистични лица – събира в една изложба скулптурни портрети, акварели, рисунки, експериментални монотипии. Изложбата ѝ идва 10 години след първото ѝ представяне във Варненската галерия и е своеобразен творчески юбилей.

Акцент в юбилейната изложба е единственият правен по натура портрет на знаменития скулптор Георги Чапкънов - Чапа, за който той е позирал пред Надежда през 2016 г.

Тази изложба е своеобразен творчески юбилей, защото преди десетина години направих първата крачка да покажа творбите си пред публика. Много е важна първата крачка. След първата крачка много лесно спираш - или тръгваш назад, или обръщаш посоката. Но аз не спрях. Трудността, която видях тогава - да излезеш пред публика, да покажеш себе си, да тръгнеш по този път, който не е комерсиален, не ме върна. Този път, който не може да ти донесе много облаги и ползи. Това е един път, който е исторически, който много художници в историята на изкуството са преминали и с не дотолкова добър живот. Или си с такава кръв, или - не. Много се радвам, че не спрях.

Кое Ви стимулира да продължавате?

На първо място аз не мога да стоя, без да се случва нещо с ръцете ми. Има моменти, когато нямам текуща работа и това ми е времето за изкуство. Това е част от моето ежедневие. Както казва една близка: „За теб изкуството е като въздух за душата ти. Няма как да диша, ако дълго време не си го правил“. Аз не обичам да почивам по някои общоприети начини. Това за мен е другата част от живота ми, извън битието.

А защо точно скулптура?

Още когато бях ученичка, минах през всички изкуства, които ни преподаваха нашите учители. За мен тя е над останалите, защото засяга много повече измерение. Не търси магията на пространството на един лист, което също го уважавам, а навлиза в много повече пространства. Трябва да го овладеем това. Оттам идва и близостта с човешкия гениален организъм и човека като триизмерност, скулптурата се доближава по своята уникалност.

Това не е ли повече мъжки избор? Има ли велики жени скулпторки?

Съвсем скоро правих едно проучване за навлизането на жените в изкуството и установих, че жените са част от изкуството от много отдавна. Четох, че едни от най-великите древногръцки мозайки са подписани от мъж, но са правени от жени.

Има един социален аспект, в който мъжът е водещ и никой не му го отнема. Но нашият век е нов, той е динамичен, различен. Той отвори много граници.  И с това отваряне сцената стана еднаква за всички. Оттук нататък това, което в миналото е било налагано по един или друг политически или социален натиск -  жените да бъдат само в помощ на мъжете, сега тези неща за добро или лошо са по-различни. Имаме възможност да се отпуснем и да работим без граници, предразсъдъци и пречки.

Кой материал Ви е най-присърце?

За бързи работи предпочитам глина. Глината е първият материал. От трайните материали – бронз, месинг. Те са нежни, красиви – по-близо до моята женска сетивност. Всеки един материал си има красота. Материалите идват според работата ми.

Какво показвате в изложбата „Моите лица“?

Аз съм завършила скулптура, но съм артист и художник по призвание, показвам рисунки, търсения, показвам лицата си на художник и мои експерименти.

Акцент в моята изложба е портретът на Георги Чапкънов, който имах голямото щастие да правя на живо в ателието му.


Как се прави на живо и изобщо как Ви допусна?

Той големият творец си е голям творец.  За него няма по-висши и по нисши. За него има едно голямо сърце. Той( Георги Чапкънов- Чапа – бел.ред.) е такъв. И това личи и в творбите му, и в него като личност. Запознахме се случайно. За мен е той е майсторът, от когото съм се учила. Покани мен и съпруга ми в неговото ателие. Когато един човек е искрен - от едната и другата страна, нещата се получават без допълнителни условия и уговорки. Казах му, че за  мен  той е голям класик портретист – човек, който в скулптурен портрет може да направи качеството на характера на модела. Споделих му, че с удоволствие бих отдала комплимента си, като пробвам да му направя портрет. В тези 5 дни, в които творих, ако мога да се определя като спортист, ще кажа, че това е моето световно, моята олимпиада. Най-високият ми професионален момент. 5 дни по 1 час - говорихме си повече. Той ме предупреди да внимавам да не съжалява, че ме е допуснал. Все пак той приложи професионализма си, на практика той не е само един добър изключителен човек, все пак той е професионалист с характер. Това още повече ме мотивира. В последния ден  ми каза: „Ти си чудесен портретист, трябва да продължаваш да работиш в тази област“. За мен това беше достатъчна благословия да продължа по пътя.  Ето това са нещата, които са ме мотивирали през годините - моите търсения, и това, което съм получавала като отговор.

Цялото интервю на Светлана Вълкова с Надежда Антова чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Наивен съм бил" - новото видео на Lay-Zy

В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..

публикувано на 14.04.25 в 08:20

Най-бюджетният турист Красимир Раданов – Дарми за околосветското си пътешествие "Колумбия, Еквадор, Перу ...“: „Хората са добри навсякъде“

В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..

публикувано на 11.04.25 в 08:05

Производител: По-скъпи ще са родните плодове, заради измръзването на овошките от 70 до 100%

Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете ,  за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..

публикувано на 10.04.25 в 08:50

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия във Варна

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..

публикувано на 10.04.25 в 08:20

Експерт: Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите

Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на  устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..

публикувано на 09.04.25 в 09:00

Агрометеоролог: Априлският сняг - проблем за овошките, благодат за посевите

До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..

публикувано на 08.04.25 в 07:30
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Правата на пътниците по въздух са застрашени

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт.   Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 07.04.25 в 08:50