Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ветроходецът Светлозар Тенев: Това е лошото на самотника, никой не му е виновен за това, което се случва на борда

Светлозар Тенев е едно от големите имена във варненското ветроходно дело. Наричат го самотният мореплавател. Той и Васил Попов са двучленният екипаж на яхтата „Булкон Стар”, която на 30 юни 1986 година, пресича финалната линия на трансатлантическото състезание за двучленни екипажи „Ту стар“ като победител в своя пети клас. Има още много постижения като ветроходец. Гордее се и със спасителната си дейност. 8 години е спасявал десетки животи с кораба "Перун". Тази година мореплавателят бе сред звездите, обслужващи Европейското първенство по ветроходство във Варна. По време на форума той беше капитан на стартовия кораб. Европейското първенство, освен престиж, е и трамплин за туризма и икономиката на града, убеден е Тенев. 

Чуйте интервюто на Румен Генов с Светлозар Тенев:

Кои са трите твои най-големи постижения на вода? Твоите топ 3?

Ще кажа само за ветроходството, защото имам и доста успехи като спасител. Работих 8 години на спасителния кораб „Перун“ и от сегашната ситуация със заседналия кораб „Вера Су“ много ме боли. Имам 12 медала за спасителна дейност и държавни отличия.

А за ветроходството  - моите две участия в регатите „Ту стар“ и „Аrc”2016, както и двете самотни прекосявания на Атлантика от Запад на Изток до България.

Тази дума „самотни“ въздейства силни. Наистина ли така се чувства един човек като теб?

Това е лошо на самотника, че никой не му е виновен за това, което се случва на борда. И сам трябва да си готви, и да си реже салатата, но си живее спокойно. Няма кой да те притеснява и да те ядосва. Ако излезе рибка,  животът става прекрасен.

Самотните регати - това ли е върхът във ветроходството?

Тук се оценява само един човек, но за успеха на един екипаж се гледа как се стиковат хората. Един екипаж се гради за 5-6 години.  За мен най-добрият екипаж беше Васил Попов. (Бел.ред. -  Светлозар Тенев и Васил Попов печелят І място в V клас - 10,67-12,9м, като прекосяват Атлантика от Плимът до Нюпорт за 22 дни, 9 часа и 12 минути, в регатата Калсберг 86‘)

Ние с него не си говорихме. Разбирахме се без думи.  

В момента,  в който погледна нанякъде, без да сме коментирали какво трябва да се направи по системата, другият вече прави, това, което трябва. Това е най-добрата стиковка. Доказахме го с нашето първо място и рекорда, който 14 години никой не успя да бие. Има разлика между самотното плаване и екипажа.

Правил ли сметка дали по-голямата част от живота ти е била на вода или на сушата?

Такава сметка не мога да направя, защото имам 42 години на море, като професионален моряк - капитан на кораб, а в почивните дни съм на яхтата.

Докато ме държат краката, мисля да продължа да си плавам.

Всички си преживял, има ли нещо, което не ти се е случвало на борда?

Родилка не е раждала на борда. Случвало се е на пасажерски кораби, в самолет, но на мен не. Ако се случи, ще трябва да чета много. Капитаните на корабите са обучени до степен фелдшер. На борда им бумащина ще се подготвя.

Ако някой ти каже за някакво премеждие околосветско, би ли се наел отново?

Ако намеря кой да храни кучето на лозето. Не ми се разделя с него. Това е единственият ми проблем.

Каква порода е?

Викаме му коферман. (бел.ред.- казва го с усмивка)

Българинът добър ветроходец ли е?

Българинът е добър ветроходец и добър моряк и това, го е доказвал многократно. Но безпаричието и това, че държавата абдикира от спорта въобще и особено от ветроходството, е лошо.  

Няма толкова много спонсори, които да заделят пари за клубовете и за развитие на националните отбори, а всичко е скъпо и времето и поддръжката.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Евгени Станимиров: Голямото предизвикателство в ерата на AI e как да развием естественият интелект

Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развивам естествения интелект.  Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям,  което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..

публикувано на 14.05.25 в 16:00

Chris Caffery (SAVATAGE, TSO): Чрез музиката хората осъзнават, че всички сме просто хора

Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..

публикувано на 14.05.25 в 08:10

Диляна Димитрова: Човек се влюбва в Индия, ако я усети

Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна.  Диляна..

публикувано на 13.05.25 в 08:32
Теодора Бакърджиева

Хората избират да даряват тогава, когато се чувстват лично обвързани

От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS.  Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..

публикувано на 12.05.25 в 07:20
Магдалена Малеева

Магдалена Малеева във Варна: За да има олимпийски медали, трябва да има масов спорт

Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в  Барселона ,  Атланта  и  Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..

публикувано на 11.05.25 в 13:43

Зрелостникът Ивайло, който спечели олимпиадата по БЕЛ от раз

Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..

публикувано на 11.05.25 в 08:10
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев: Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, за поддръжка морската столица има едва десетина милиона

Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, при една разбивка става ясно, че морската столица разполага с изключително ограничени средства за инфраструктура и капиталната програма. Това заяви кметът на града Благомир Коцев в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му пари за инфраструктурни дейности се обезпечават най-вече..

обновено на 10.05.25 в 16:03