Противогрипните ваксини имат повече прогностичен, отколкото защитен характер. Изменчивостта на грипния вирус предполага да не очакваме, че ще получим максимален имунен защитен вариант. Това мнение изрази имунологът проф. Красимир Методиев в ефира на Радио Варна:
"В катедрите по микробиология и вирусология в цялата страна има колекция от грипни вируси, събирани над 50 години. Нито един път съответния изолиран грипен вирус от епидемичната вълна през съответната година не е повторил генетичния вариант на предходни грипни вируси. Ваксина срещу вирус може да бъде създадена, когато изолираме вируса, знаем неговата характеристика и когато е доказано, че точно този щам ще предизвика новата епидемична вълна."
Проф. Методиев уточни, че в момента ваксиналният щам срещу коронавирус, произведен от водещите фирми, е на базата на изолиран щам от коронавируса минимум преди половин година, а в някои от случаите и от по-дълго време. В рамките на това време коронавирусът мутира. Новите мутации в доста от случаите не отговарят на ваксиналния щам – това е установено в редица водещи лаборатории по света. Това означава, че не можем да дадем 100% гаранция, че този ваксинален щам ще работи 100%:"Ние виждаме процентите в момента. Случаите у нас категорично сочат, че има между 15 и 18 % нови заразени хора, които са ваксинирани, както и такива, които са изкарали инфекцията веднъж. Новите мутации на коронавируса не сме ги изучили докрай. Все още не сме изготвили ваксинални щамове срещу последните мутации на Ковид-19. Очаква ни много тежък период на нови проучвания и на огромен труд в създаване на стабилен 100% гарантиращ имунен отговор на ваксиналния щам.
Преди години същите тези фирми надуваха фанфарите, че са готови с ваксината на СПИН, но накрая се отказаха, защото разбраха, че огромната скорост на репродукция на вируса на СПИН заедно с невероятната му изменчивост не могат да позволят създаването на ваксина. Отказаха се и загубиха милиарди долари."
Чуйте повече в прикачения звуков файл:
По традиция преди Коледните и новогодишни празници варненската галерия "Арт Маркони" представя сборната изложба "Изобилие". В нея със свои творби участват редица художници - Ангел Атанасов/Ачо, Ангел Веселинов, Васил Петров, арх. Владимир Рачев, Димитър Манолов, Дима Ненова, Димитър Кавръков, Емилия Бояджиева, Ивайло Евстатиев, Илиян Пеев, Клементина..
Интервю с Eicca Toppinen (APOCALYPTICA) APOCALYPTICA започнаха кариерата си с албум с кавъри на METALLICA. Близо 30 години по-късно финландците издадоха и втора част отново с кавъри на METALLICA. На 28 ноември групата ще представи „Plays Metallica Vol. 2“ и в София по покана на „EventEase“ в Зала 3 на НДК. Това ще бъде деветия концерт на..
Своеобразният литературен маратон на поетесата и журналист Керанка Далакманска, започнал на рождения ѝ ден 2 октомври, е към своя край и бележи успех с пълните салони и души на хората, докоснали се лично до поезията и в "Петия ъгъл". Ъгълът на чувствеността. Нейният ъгъл, който носи смисъла за доброта, човечност, усещане на природа, на..
Всеки ден за семейството на к.д.п. Денчо Добрев е специален, защото след дългия работен ден и след училище, всички се събират да вечерят заедно и споделят как е минал денят им. Денчо Добрев отделя 18 години на морето, като последният му рейс е най-кошмарният – ковид-пандемията в самото начало, когато се оказва в Китай и не може да слезе от..
Учителите са в протестна и стачна готовност, ако няма увеличени на заплатите от 1 януари заради липсата на приет Бюджет за догодина. Това каза председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. Обмислят се вариантите на протест, сред които са ефективна стачка, незавършване на първия учебен срок, електронна стачка, обобщи той...
Театрално-танцовият спектакъл "Таралежите" по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите", подготвят актьорът и режисьор Стоян Радев и танцовият хореограф и режисьор Георги GOOSH Енчев. Премиерата ще бъде на 23 ноември от 17.30 и 19.30 часа в "The Center World" на ул. "Шипка" 4, както и на следващия ден - отново от 17.30 и 19.30..
Над 5 млрд. лева харчи българинът на година за цигари. Огромна част от този разход отива в бюджета, тъй като акцизът и Данъкът върху добавената стойност взимат 80% от цената на цигарите. Ако акцизите за тютюневи изделия се вдигнат по-сериозно, в бюджета на България ще постъпват с 1,5 млрд. лева повече. Заради по-високите цени на цигарите около 150 000..