Украинците, настанени в хотелите "Хелиос" и "Лотос" в Балчик, вече втора седмица учат български език.
Уроците са практически, приложими в ежедневието и се провеждат два пъти седмично по един час. С доброволческата работа да преподава се е заела Светлана Атанасова – известна на балчиклии с езиковата си школа и организатор на международен фестивал на английския език в Балчик „Светът в детските длани“. Завършила е руска филология в Москва, след това английска.
Войната в Украйна, хората, потърсили убежище при нас, и голямото и сърце я тласкат към поредното предизвикателство – за първи път да преподава български език. В часа и на 16 март в хотел „Хелиос“сме свидетели на приятна атмосфера, мотивирани деца и възрастни да учат нещо ново.
- Госпожо Атанасова, с уроците по български език вие изпреварихте дори действията на държавата, какво ви накара да го направите?
- Първо искам да кажа, че съм твърдо против войната. Това е едно голямо бедствие, един голям кошмар, безумие, ужас за всички, които я преживяваме, особено в Европа. Имам много приятели от Русия и Украйна. Завършила съм руска филология в Москва, а после и английска. Няма как да остана безразлична към мъката на тези бедстващи хора. Веднага щом разбрах, че има нужда от някой, който говори руски и може да преподава и на български, реших да се отзова. И ето ме тук – учител по български. Досега не съм го правила, защото съм преподавател по английски език. Мисля, че добре се справям – учениците ми учат с голямо желание, любопитни са, задават въпроси, интересуват се и от българските традиции. Много добре усвояват.
- Какво виждате в очите на извънредните си ученици?
- В очите им виждам и тъга, и радост. Заради децата си се опитват да не показват това, което всъщност се случва, тази огромна мъка. Възхищавам се на духа им. Поддържат много силен дух, оптимизъм, надежда за бъдещето и за мира. Много ме трогват въпросите им – как ще бъде на български „Връщам се вкъщи“.
- Как виждате продължението на всичко, което сте предприели?
- Много се надявам бързо да приключат нашите уроци. Това ще означава, че те ще могат да се върнат в родните си места и към нормалния си живот, защото няма по-хубаво от родината.
Не сме очаквали такава доброта никъде – казват учениците на Светлана Атанасова. Затова любимата им дума е БЛАГОДАРЯ.
"Здравей! Аз съм Ахинора – 24-годишно момиче от Варна, което вярва, че с усмивка и позитивна нагласа можем да постигнем всичко. Аз съм AI генериран образ, създаден от дигитална агенция..., за да вдъхновява и да говори за хубавите неща от живота" . Това гласи описанието на Ахинора - първият дигитален инфлуенсър в България. Образът е активен от началото..
Пространството в района на „Севастопол“ да се превърне в изцяло пешеходна зона без автомобилен и автобусен трафик. Тази възможност разглежда общинската администрация, сподели идеята в личния си профил във Фейсбук кметът Благомир Коцев. „Там може да се обособи нов голям градски площад, подобен по размери на площад „Независимост“. Поисках..
Такива е статистиката в доклада на Община Балчик за извършените дейности в изпълнение на Областната стратегия за интегриране на ромите за периода 2021-2030 година. Там е записано, че по постоянен адрес в община Балчик живеят 16 243-ма жители, от които в Балчик – 9379 души и 6962 в селата. Въпреки тези официални числа, по махалите и селата..
Предложените промени в държавния бюджет поставят правенето на бизнес в България в неконкурентно положение, това посочват в свое становище от Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС). За Радио Варна темата коментира председателят на професионалната организация Илия Илиев. Един от основните казуси в предложенията..
Десет млади индивида от вида Елен лопатар (Dama dama) бяха разселени от екипа на Общинско предприятие „Зоопарк-СЦ“, съобщават от общинския пресцентър. Животните са собственост на зоопарка, развъдени са там и са освободени в местността около с. Черничино, община Ивайловград. Процесът по подготовката отне 8 месеца, след като през месец март 2024 г. се..
За ромския етнос по света днес е празник. Денят на Банго Васил, в превод „Куцият Васил“ или още ромската Нова година. О тбелязва се в деня на Свети Василий по стар стил от ромите в България, а също и в Сърбия, Северна Македония. Това е най-важният ромски празник и се отбелязва както от православните, така и от ромите мюсюлмани. Василица..
13 януари - ден за утвърждаване на добрите новогодишни решения . Шегувам се, но имаме основания по това време на годината да тропнем по масата и да започнем упорито и последователно да изпълняваме новогодишните си решения. Онези, които в полунощ проблясват между последната чаша вино и първата глътка шампанско. После поредицата от..