На 18 април по инициатива на ЮНЕСКО отбелязваме Международния ден за опазване на сградите паметници на културата.
В България сградите със статут на недвижимо културно наследство са много. Една част от тях са реставрирани, но има и пустеещи.
Варна е един от добрите примери в страната по отношение на опазването на културното наследство. Това каза за "Радио Варна" архитект Явор Панев, съосновател на Сдружение "Таляна", който от години работи активно за добрия културно-исторически облик на морската столица.
"Пътувайки из България, за съжаление виждам много пустеещи и рушащи се сгради недвижимо културно наследство. Варна е добър пример в това отношение, въпреки че има още какво да се желае. Опазването на старите сгради паметници на културата е една дългосрочна мисия, за която помагат много хора. Варна е един от малкото градове, в които има общинско звено за недвижимото културно наследство. На местно ниво административната тежест отпада, но на държавно ниво нещата се случват много по-бавно. Една от основните причини за това е липсата на достатъчно човешки ресурс", коментира архитект Панев.
Във времена на криза, за собствениците на сгради паметници на културата става все по-трудно да намерят средства за тяхната реставрация. Според архитект Панев обаче, по-важното е, че се наблюдава желание от тяхна страна.
Той и съмишлениците му от Сдружение "Таляна" имат визия и за развитието на южната част на града. Първата крачка по думите на младия архитект е реставрацията на барутния погреб на входа на Аспаруховия мост и превръщането му в младежкото алтернативно пространство за култура "РеБонкърс".
"Много ми се иска това да бъде един портал към южния град, където има концентрация на сгради паметници на културата и обекти със статут на недвижима културна ценност. Тук визирам Джанавара, Аспаруховия вал, паметникът, който се намира зад Пристанище "Карантината" и други", посочи още архитект Панев.
Чуйте разговора на Иван Барбов с архитект Явор Панев:
14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..
43-ма души, служители на Община Варна и граждани, се включиха в днешната кампания по кръводаряване „Капка любов“. Инициативата се провежда съвместно с Районния център по трансфузионна хематология в морския град. Четири екипа на кръвния център бяха на разположение на желаещите да се включат в кампанията в зала "Пленарна" на Община Варна. Процедурата..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, организира на 14 февруари Университетската ботаническа градин а в Балчик. Събитието ще се състои в Учебен участък - лозов масив с десертни сортове от 12.30 часа. Програмата включва водосвет, официално зарязване на лозите, дегустация на вина. По повод традиционното..
Проектът „Дигитална фолклорна палитра“ на ученици от Първа езикова гимназия e големият победител в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Екипът от десетокласници впечатли журито с идеята за създаване на дигитален архив на българското музикално наследство, който да съхранява и популяризира богатството на българските фолклорни традиции...
Климатът във Варна, в страната и Черно море ще дискутират днес специалисти от различни институции в първия научен форум, организиран от новосъздадената платформа "Площад НАУКА". Събитието ще се проведе в Световния ден на радиото, тъй като тази година той е посветен именно на климатичните промени и тяхното отражение върху нас. Отбелязваме..
На 13 февруари отбелязваме Световния ден на радиото. Инициативата е на ЮНЕСКО. Тази година честването ще се проведе за 13-и пореден път, Денят е избран неслучайно - рождената дата на радиото на самата Организация на обединените нации е 13 февруари 1946 година. От ЮНЕСКО отбелязват, че радиото продължава да бъде една..
Община Варна се включи тази година в Международната седмица на брака, която традиционно се отбелязва в навечерието на 14 февруари. Това стана с непринудена среща без протокол и формалности на кмета Благомир Коцев с едно бъдещо семейство и с една многодетна двойка. Антон Максимилиан Емануел Шмид и Александра Олегивна Тищенко са бъдещото семейство Шмит...