Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Данаилов от "Съзнателна планета": Разполагаме с критично малко време, за да спасим почвата

Кампанията "Спасете почвата" е опит да се насочи общественото внимание към проблема

Снимка: consciousplanet.org

"Спасете почвата" е световно движение, чиято основна цел е разрешаване на почвената криза. За това се работи по три направления: изместване на светоното внимание върху умиращата ни почва; вдъхновяване на около 3,5 милиарда души (60% от световния електорат) да подкрепят политики в полза на подхранването и поддържането на почвите; задвижване на промени в държавната политика на 193 държави за увеличаване и поддържане на органичното съдържание на почвите до минимум 3-6%.

В основата на "Спасете почвата" е индийският активист и мотивационен лектор Садгуру. Причината да приеме спасяването на почвата като своя мисия са тревожните данни за състоянието на тази жизненоважна екосистема. Според Организацията към ООН по храните и земеделието около 52% от земеделските почви в света вече са деградирали, а един акър обработваема земя се превръща в пустиня всяка секунда. Прогнозите показват, че ако не направим значителни промени в начина си на живот и в земеделието, ще имаме плодородна почва за още около 60 години и след това ни очаква безпрецедентна продоволствена и екологична криза.

Кирил Данаилов е доброволец към глобалното гражданско движение "Съзнателна планета", което популяризира кампанията "Спасете почвата" по целия свят. Причината да се включи е състоянието на почвата по цялото земно кълбо и кратките срокове, които имаме, за да запазим възможността да отглеждаме храна и да съхраним живота на планетата такъв, какъвто го познаваме.

Защо е важно да спасим почвата?

87% от живота на планетата пряко произлиза от почвата. Но тъй като повечето от процесите, които протичат в нея, са скрити за нас, не можем да си дадем сметка за огромното ѝ значение. А 70% от сушата на планетата е заета от обработваема земя, така че всичко е в ръцете на земеделците. Нашата идея е чрез промени в законодателството на максимален брой държави да направим земеделската дейност по-щадяща почвите, за да се спре и обърне тенденцията за по-нататъшно влошаване на техните качества в световен мащаб. За това, обаче, е необходимо информиране и промяна в съзнанието на гласоподавателите, от които зависят тези политики.

На 19 април обиколката на Садгуру премина и през София. Кой всъщност е той?

Имах честта да бъда сред организаторите на събитието в столицата. Атмосферата в залата беше неописуема - това е изживяване, което ще помня цял живот. Направи ми впечатление големият интерес към темата от младите хора, което е доста обнадеждаващо. Садгуру е йоги, визионер, автор на два бестселъра. Поставя началото на екологично движение преди 24 години в Индия, когато ООН предупреждава, че една от основните реки в Южна Индия - Кавери, е напът да пресъхне. Благодарение на инициативата на Садгуру в района са засадени 64 милиона дръвчета и благодарение на това реката е почти възстановена. "Спасете почвата" е нещо като продължение на тези негови инициативи.

Целия разговор с Кирил Данаилов в предаването Улица "Събота" чуйте в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да проходиш втори път – историята на Ана от Варна

На 14 години, с усмивка и воля по-силна от много възрастни — това е Ана Добрева от Варна. Тя живее с диагноза детска церебрална парализа. Родена преждевременно, още от шестмесечна възраст Ана преминава през рехабилитации. Но въпреки усилията, походката ѝ остава неправилна. Преди година лекарите решават, че има нужда от коригиращи операции – по една..

публикувано на 05.07.25 в 13:22

Създателят на Ахинора разработва нови дигитални образи

Създателят на първия инфлуенсър, генериран от изкуствен интелект - Ахинора, разработва нови дигитални образи. Това разказа самият Светослав Георгиев в предаването на Радио Варна "Новият ден". Ахинора от Варна е първият дигитален инфлуенсър у нас Основната дейност на Ахинора е тя да промотира здравословния начин на живот, опознаването на България -..

публикувано на 04.07.25 в 15:03

Експерт: България е на последно място в ЕС по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса

България е на последно място в Европейския съюз по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса, като една от причините е нежеланието на собствениците да модернизират и автоматизират процесите на работа, породено от неразбирането и страха от технологиите, коментира Николай Петканов, комуникационен експерт, предприемач и обучител. Повечето..

публикувано на 04.07.25 в 10:53

Невероятно откритие на варненския пещерен клуб "Торбалан"

Спелеологията е наука, която изучава пещерите. Спелеологът е човек, който се занимава със спелеология, т. е. научното изследване на пещерите. Тези хора са регистрирали и картографирали над 5000 пещери в България. Една от тях е „Приказна“ край Котел. За която само до преди месеци се е смятало, че е много добре проучена и в нея вече няма нищо непознато и..

публикувано на 04.07.25 в 10:13

79 участници се включиха в състезанието „Млад спасител“ във Варна

79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..

публикувано на 03.07.25 в 17:20

Наднорменото тегло и високите токчета основни фактори за заболявания на ходилата

Основните фактори за заболяванията на ходилата и глезените са наднорменото тегло, обездвижването и високите токчета.  Това коментира във Варна доцент Атанас Кацаров-председател на Българското дружество по хирургия на глезена и ходилото.  Според него редовното ходене с токчета над 7 сантиметра е пагубно за краката. Той каза още, че напоследък са..

публикувано на 03.07.25 в 15:39

Събития с вход свободен на сцена "Раковина" (ПРОГРАМА)

През юли сцена „Раковина“ в Морската градина отново ще оживее с разнообразна културна програма. Варненци и гостите на града ще могат да се насладят на безплатни концерти в почти всеки ден от месеца.  Сред акцентите в програмата са концертът на 18 юли, посветен на рождението на Апостола на Свободата Васил Левски, с участието на състави при НЧ „Васил..

публикувано на 03.07.25 в 15:21