Юни. И ето го лятото: пъстро, забавно, усмихнато. Ухае на море и протяга топла пясъчна длан, за да успокои забързания ритъм. Предлага весели компании, планове за ваканции, време за жадувани пътувания и рисува онези забележителни залези, които сякаш не поставят романтична точка на деня, а превръщат целия сезон в една огромна порция щастие. Тя започва с изгрев през юни и завършва с последния септемврийски плаж. Лято – безкраен празник.
Разбира се, за да бъдем адекватни на излъчването му, още на входа, отваряме гардероба и изкарваме пред него една трудоемка и изключително продължителна сесия, в рамките на която трябва да подберем правилните дрехи. По стара женска традиция това начинание е обречено на провал, независимо от старанието и енергията, които влагаме в него.
Не разбирам как дрехи, които три сезона не са мърдали от гардероба, успяват да отеснеят.
После се налага дълъг и изтощителен шопинг. А след него, отново по стара традиция, се оказва, че при толкова нови попълнения в гардероба, пак нямаме какво да облечем, нали момичета?
Впрочем в такива моменти един деликатен и несигурен гласец вътре в мен не спира да повтаря, че условието лятото да е хубаво не е никак сложно: просто трябва да се научим да правим разлика между похапване и поплюскване... И тогава всичко си идва на мястото. Не се ядосваме на гардероба, не страдаме, че при толкова натрупани парцали все няма какво да облечем и се концентрираме върху най-важното: да бъдем доволни от сезона, от хората и от себе си.
Няма нужда да дефинирам разликата между похапване и поплюскване. Само да кажа, че не бива да навлизаме и в другата крайност: в името на красотата елегантно да отпиваме по глътка вино, а в същото време гладно и с настървение да фиксираме всички порции, които сервитьорите носят на съседни маси. При мен няма такава опасност, но за всеки случай подсещам вас и ще ви кажа защо. Няма да забравя коментара на един познат, който обясняваше, че жена му трябва да изглежда така, че да му се иска да я схруска, а не да я нахрани.
Такива ми ти летни работи.
Какво още следва през лятото?
Казахме: много пътувания.
Ако се движим с автомобил, важно е да улучим пътя. Вярно: много пътища са построени по фън шуй – да няма нищо право, гладко и спокойно, но ако се постараем, все ще намерим вариант.
В случай, че се доверяваме на таксиметров превоз, от изключително значение е да изкараме късмет и водачът да има приблизителна яснота за районите на града и адресите в него. Иначе е малко странно да попаднеш в непознат град и шофьорът на таксито да вдигне безпомощно рамене и да каже: „Къде е този адрес? Добре. Показвайте ми пътя! Аз ще карам“.
В случай, че сме избрали да пътуваме със самолет, преди време установих, че трябва да имаме готовност да чакаме самолета много по-дълго, отколкото да летим с него. А най-дълго да чакаме багажа. Но това е друга история...
Така че, ето го лятото!
Ще бъде шарено, приятно и забавно .
От нас се иска само да го приветстваме, да вдъхнем очарователното му морско ухание и да се усмихваме. Защото, както казват класиците на доброто настроение: „Всеки път, когато се усмихваме, убиваме по един малък, злобен микроб“.
И продължаваме напред - още по-силни, летни и симпатични.
Има една колоритна история, в която тимуроци /герои на автора Аркадий Гайдар/ запретват ръкави да правят добрини. В разгара на начинанието забелязват възрастна жена, която стои на улицата и замислено се взира в отсрещния тротоар. В духа на всепоглъщащото и необятно добро, те я пренасят отсреща, с две думи: помагат й да пресече. Вярно: старицата..
„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика. Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец. Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..