Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвременният политически лидер е мотивиран от лични интереси, според учител от Варна

2
Александър Иванов
Снимка: Д.Дончева

Политическото лидерство е тема, която е вълнувала човечеството и ще продължава да го вълнува, смята Александър Иванов, учител по философия в Хуманитарната гимназия във Варна. По неговите думи в момента светът търпи много сериозни трансформации в това, че съвременните лидери не изпълняват и не изпълват съдържанието на самото понятие „лидер“. Александър Иванов е от онези млади преподаватели, които извън учебните часове поставят социално значими теми пред своите ученици – като тази за политическото лидерство и какъв трябва да бъде съвременният лидер в политиката.



Наблюдаваме хора, които са мотивирани от задни подбуди и от личните си интереси, а това не представлява истинският лидер, коментира той. По неговите думи лидерът трябва да бъде вдъхновяващ, да е ориентиран към хората и да ги води към по-добро. А в съвременното политическо пространство и в лидерството като цяло, хората по-скоро се ползват от дивидентите на това, че изпълняват тази социална роля, отколкото да допринасят за обществото.

В последните 30-сет години у нас много рядко сме виждали политически лидер, който да излиза от рамката на това да изпълнява личните си интереси и да бъде обвързан с множество кръгове, да цели лична облага и да използва псевдо-националистична риторика, смята още учителят.

Относно корупцията, той смята, че тя не е само в политиците, а в мисленето на българина и ако не се изкорени от там и сегашните ученици не осъзнаят, че трябва да имат чист ум и да допринасят за обществото, в което живеят, трудно би могло да се получи да живеем в добро общество и в добра държава.

А ето какво мислят Радина Атанасова, Мирослав Стоянов и Денис Ялнъзов, ученици от десети клас, възпитаници на Александър Иванов.



Съвременният лидер трябва да бъде комбинация между Стамболийски и Ляпчев, изрази мнение Радина Атанасова. Според нея съвременните политици искат само пари и не се стремят да подобрят живота в държавата.

Нужна е справедлива система и корупцията да изчезне, е на мнение Мирослав Стоянов.

Съвременният политически лидер трябва да бъде учен и образован човек, по възможност да познава теориите на философията и историята, защото човек, който ги познава, е склонен да взима по-добри решения в своето управление, сподели мнението си Денис Ялнъзов. На въпроса защо български историци не искат да стават политици, той отговори: “Защото политиката е мръсна игра и те го осъзнават и не искат да се залавят за това нещо и да си цапат ръцете.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00
Снимка: Facebook/Master of Art Film Festival

Филмовият фестивал "Master of Art" започва във Варна

14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..

публикувано на 13.02.25 в 18:40