Политическото лидерство е тема, която е вълнувала човечеството и ще продължава да го вълнува, смята Александър Иванов, учител по философия в Хуманитарната гимназия във Варна. По неговите думи в момента светът търпи много сериозни трансформации в това, че съвременните лидери не изпълняват и не изпълват съдържанието на самото понятие „лидер“. Александър Иванов е от онези млади преподаватели, които извън учебните часове поставят социално значими теми пред своите ученици – като тази за политическото лидерство и какъв трябва да бъде съвременният лидер в политиката.
Наблюдаваме хора, които са мотивирани от задни подбуди и от личните си интереси, а това не представлява истинският лидер, коментира той. По неговите думи лидерът трябва да бъде вдъхновяващ, да е ориентиран към хората и да ги води към по-добро. А в съвременното политическо пространство и в лидерството като цяло, хората по-скоро се ползват от дивидентите на това, че изпълняват тази социална роля, отколкото да допринасят за обществото.
В последните 30-сет години у нас много рядко сме виждали политически лидер, който да излиза от рамката на това да изпълнява личните си интереси и да бъде обвързан с множество кръгове, да цели лична облага и да използва псевдо-националистична риторика, смята още учителят.
Относно корупцията, той смята, че тя не е само в политиците, а в мисленето на българина и ако не се изкорени от там и сегашните ученици не осъзнаят, че трябва да имат чист ум и да допринасят за обществото, в което живеят, трудно би могло да се получи да живеем в добро общество и в добра държава.
А ето какво мислят Радина Атанасова, Мирослав Стоянов и Денис Ялнъзов, ученици от десети клас, възпитаници на Александър Иванов.
Съвременният лидер трябва да бъде комбинация между Стамболийски и Ляпчев, изрази мнение Радина Атанасова. Според нея съвременните политици искат само пари и не се стремят да подобрят живота в държавата.
Нужна е справедлива система и корупцията да изчезне, е на мнение Мирослав Стоянов.
Съвременният политически лидер трябва да бъде учен и образован човек, по възможност да познава теориите на философията и историята, защото човек, който ги познава, е склонен да взима по-добри решения в своето управление, сподели мнението си Денис Ялнъзов. На въпроса защо български историци не искат да стават политици, той отговори: “Защото политиката е мръсна игра и те го осъзнават и не искат да се залавят за това нещо и да си цапат ръцете.“
Проливен дъжд се изля в центъра на Варна около 14.30 часа днес. Малко след началото на валежа едрите капки преминаха в градушка с размер на зърна леща и се разви гръмотевична дейност, видя репортер на Радио Варна. Внезапният дъжд принуди десетки варненци, излезли на разходка по ларгото и в Морската градина да потърсят подслон под най-близката..
“55,7 % от използващите Тик Ток имат симптоми на депресия, а 31,5 % - симптоми на прекомерна тревожност“. Това каза Аглая Кацирумпа, докторант в катедрата по сестрински грижи. Според нея Тик Ток служи като „убежище“ за хората, които се опитват да избягат от ежедневието си. Първото проучване на пристрастяването към тик Ток в Гърция, проведено от..
Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори. Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..
Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април". Професията на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..
138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..
Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...