Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варненецът, който шие костюмите на Стинг

В родния си град е известен като Бомбев, а в САЩ като Лудия шивач

Ако сте почитатели на Стинг и следите концертите от последното му турне, сигурно сте заблязали екстравагантното му сценично облекло. На един от последните си концерти в Лас Вегас той изпълни хитовете си облечен с ярко жълто сако с тениска. Надали някой би предположил, че част от дрескода на любимата на милиони по света рок звезда е дело на българин.

Той се казва Милен Кръстев. Роден е във Варна, но от дълги години живее отвъд океана. В родния си град е известен с прозвището Бомбев, а в САЩ като Лудия шивач, който може да направи чудеса с шев и кройка. За него няма невъзможни неща в шиенето. Кроил е за световноизвестни дизайнери, които правят костюми за телевизионни предавания и за холивудски продукции.


Въпреки успехите и славата, Милен е изключително земен човек, който не е забравил откъде е тръгнал. Говори с носталгия за България и родната си Варна. Интервюто, което наравихме започна с уговорката да си говорим на ти – приятелски и откровено. Първият въпрос беше как се е запалил по шиенето.

Цветни летни шорти и екстравагантно зимно яке предначертават пътя му в света на модата

„По онова време в училище ходихме с униформи, които бяха еднотипни и неудобни. По магазините също нямаше кой знае какъв избор на дрехи“, споделя Милен.

След като навлизат обаче чуждестранните реклами и списания, вдъхновен от видяното, той решава да направи нещо.

„Тогава имаше много платове. И така реших да си направя едни шорти. Те бяха с цветя. Когато отидох на плажа беше супер яко, защото хората викаха „егати шортите“. Направих си и втори чифт. Този път с джобове. После дойде зимата. И си казах, защо да не направя яке. Отидох в магазина на гарата, където продаваха шушляк. Направих набързо якето, даже малко палачорски. Облякох го и като отидох на тогавашния клуб „Бонкърс“, то заблестя от белите светлини вътре. Много го харесаха. И започнаха мои приятели да ме молят да им направя якета. Един от тях е Николай Гуцов-Гуцата, който имаше усещане за по-модерни и екстравагантни дрехи. И така, от приказка на приказка, в един момент пред вкъщи се извиваха опашки с желаещи да им шия дрехи“, спомни си Милен Кръстев.

Американската мечта

Милен Кръстев е завършил Спортно училище „Георги Бенковски“ във Варна с академично гребане. Висшето си образование изкарва в Морско училище „Никола Й. Вапцаров“. Страстта му към шиенето обаче винаги е вземала превес.

„Моята сестра също работи във висшата мода в САЩ. Във Варна я знаят като Иля. Един ден ме попита дали искам да замина за Щатите с нея. Каза ми, че с тези неща, които правя в България с шиенето, там ще съм още по-добре. И тогава реших да я последвам“, разкри Милен.

В Щатите той завършва магистратура по висша мода, което му дава перспектива да се развива в тази индустрия.

Аз съм учил за дизайнер, но винаги съм се справял по-добре с кройката и самата изработка на дрехите. Целият процес в този занаят е в изработването на дрехата. Ти може да я мислиш 15 дена ако искаш тази дреха, но ако не можеш да я изработиш, по-добре спри да мислиш“, каза още варненския шивач.


Шивачът на Стинг

Както вече писах малко по-горе, Милен Кръстев е работил с много известни дизайнери. Това му помага и за следващата голяма стъпка в кариерата – да шие дрехи за една от световните звезди в музиката.

„Един ден в ателието ми в Ню Йорк дойде импресариото на Стинг. Той ме помоли да му ушия един панталон. Даде ми една оранжева кожа и ми каза „Прави каквото искаш“. А на мен ми е най-приятно когато ми гласуват доверие. Направих тези панталони, които много му харесаха и тогава той ми каза, че са били за Стинг. Каза ми и да не се притеснявам и че сега тепърва започваме да го обличаме за турнето му. Първо той пя в Лас Вегас, сега е в Европа, след което отново се връща във Вегас“, разказа с усмивка Милен.


Любовта към моторите и камионите

48-годишният Милен Кръстев е баща на три деца. Сподели, че обича да прекарва свободното си време с децата и семейството. Най-голямото му хоби си остава шиенето, но когато шивачните машини не са в полезрението му, в него влизат мотора и камиона.

„Много обичам в свободното си време да си се занимавам с тях. Нали знаеш, нещо да си човъркаш по тях“, сподели Милен.

Той членува в различни форуми за мотори, където първоначалния му никнейм е Лудия шивач. Оттам идва и прякорът, с който е известен в САЩ.

„То дойде малко от приказката за храбрия шивач. Всъщност, първоначално в тези форуми, в които членувах се бях писал Бомбев, но някак си това в Щатите не вървеше, особено в тези терористични времена. Като им кажех на хората „бомб“ и това ги притесняваше“, сподели с усмивка Лудия шивач.

А защо Бомбев?

Тук историята е изключително любопитна. Когато е в 4 клас, Милен бърка в контакта с два пергела и инсталацията в училището гръмва.

„Тогава беше модерно да се гърмят бушоните в училище. Правехме го във вторите смени. Мурафета беше да вземеш два пергела и да ги държиш за моливите за да се изолират. Вкарваш ги в контакта, буша гърми и всичко е шест. Да де, ама по онова време бушоните не ги сменяха, а ги оправяха с нови телчета. И като дойде моя ред да бръкна с пергелите, почти цялата инсталация гръмна. И оттам дойде Бомбев. Даже във Варна тези които ме познават, не знаят името ми, а ме знаят като Бомбев.

Варна му липсва

„Най-много от Варна ми липсва приказката с хората. Тук в Америка хората не бъбрят. Няма го това да излезеш с приятели и да си „разтягате локуми“. Да си кажеш нещо, както се казва да си „начешеш езика“. Тя и нашата реч е много по-изразителна. Аз си говоря с мои приятели по телефона или по интернет, но липсва това да седнете на маса и да си говорите“, каза още Милен Кръстев.

99% талант и 1% труд или обратното?

„Предпочитам да имам 99% талант. Винаги казвам, че съм много мързелив, затова работя много точно и бързо, че да мога да си почивам през останалото време. Без талант, само с труд, няма да стане. Бил съм преподавател в университета по шев и кройка. И там ги виждаш децата, които идват със заложбата и почвата, в която можеш да посадиш нещо. Идват обаче и купищата без талант, които са като зарчета без числа“, сподели Милен Кръстев.

Работата като призвание

Милен Кръстев е убеден, че когато обичаш това, което работиш, тогава то не е работа.

„На мен живота ми е свързан с това, което правя. Това е моят занаят. Ателието ми е на две крачки. Където и да отида по света, целият „цирк“ пътува с мен, всичките ми машини и оборудване. Затова се възхищавам на човека, който свири на флейта. Слага я в джоба и заминава. А този, който свири на пиано да му мисли“, пошегува се Милен Кръстев.

Цаца, бира и пържени картофки

„Пожелавам на всички варненци и слушатели на Радио Варна порция цаца, пържени картофи и една студена бира на плажа. Ей такова нещо няма никъде. Ако ядеш цаца и картофки и пиеш бира значи си обграден с хубави хора. Аз никога не съм виждал някой да пие бира и да яде цаца и картофи и да е тъжен“, каза с усмивка Милен.

Това е Милен Кръстев – варненският шивач и дизайнер, който стои зад сценичната визия на големия Стинг и който с шев и кройка покорява върхове по света. Човек, който е сбъднал голямата си мечта, но мечтае за цацата, пържените картофки и бирата. Защото истинското щастие се крие в малките неща.

Чуйте интервюто на Иван Барбов с Милен Кръстев:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30