Експерти изследват от години защо някои животни ни харесват повече от други, какво означава неприязънта към котките и защо хората отглеждат у дома екзотични и понякога опасни животни като змиите.
Диагноза ли са котките?
Котките са символ на семейна топлина и домашен уют. Смята се, че те често се предпочитат от интроверти, които прекарват времето си в уединение, сгушени в топло одеяло, гледайки филми или четейки книги. "Това не е далеч от истината", казва психологът и експерт по взаимоотношенията Елена Гранчук.
"Други отличителни черти на хората, влюбени в котки са наблюдателността, търпението и вниманието към детайлите", добавя тя. "Това от своя страна е признак на творчество, склонност към ръчен труд и експериментиране".
Но има различни породи котки. "Например собствениците на мейн-кун са по-активни", казва зоопсихологът, кинолог Надежда Симохина. Според наблюденията на специалиста собствениците на сиамски, абисински и сомалийски породи са самоуверени и по-склонни да проявяват агресия.
Верните приятели на човека
Често хората, които избират да осиновят куче, са общителни, отворени, ентусиазирани и дисциплинирани. Породата на кучето също говори нещо за собственика.Експертът съветва да си вземете куче, което отговаря на вашия темперамент, като го наблюдавате предварително. Срамежливите и плахите хора например трябва да се оглеждат за кученце, което обича да се крие в някой ъгъл.
Редки и опасни любимци
Клиничният психолог Екатерина Алексеева смята, че страстта към екзотиката при избор на любимец показва желание да се привлече вниманието към себе си и да се задоволи самочувствието. В същото време изборът на необичаен домашен любимец може да е признак и на нестандартно мислене или нужда от тръпка и адреналин.
"Отглеждането на опасно животно понякога е сублимация на скритата агресия на собственика, която се изразява в социално приемлива форма", казва специалистът.
Според Алексеева тези, които обичат тишината и спокойствието, и тези, които избягват конфликтите по всякакъв възможен начин, не харесват кучета. Котките пък не се нравят на хората, които подсъзнателно отхвърлят женствеността. "А ако става дума за мъже, ненавиждащи пухкавите писани, то има голяма вероятност те да изпитват сериозни затруднения в общуването с противоположния пол", допълва психологът.
На 14 години, с усмивка и воля по-силна от много възрастни — това е Ана Добрева от Варна. Тя живее с диагноза детска церебрална парализа. Родена преждевременно, още от шестмесечна възраст Ана преминава през рехабилитации. Но въпреки усилията, походката ѝ остава неправилна. Преди година лекарите решават, че има нужда от коригиращи операции – по една..
Създателят на първия инфлуенсър, генериран от изкуствен интелект - Ахинора, разработва нови дигитални образи. Това разказа самият Светослав Георгиев в предаването на Радио Варна "Новият ден". Ахинора от Варна е първият дигитален инфлуенсър у нас Основната дейност на Ахинора е тя да промотира здравословния начин на живот, опознаването на България -..
България е на последно място в Европейския съюз по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса, като една от причините е нежеланието на собствениците да модернизират и автоматизират процесите на работа, породено от неразбирането и страха от технологиите, коментира Николай Петканов, комуникационен експерт, предприемач и обучител. Повечето..
Спелеологията е наука, която изучава пещерите. Спелеологът е човек, който се занимава със спелеология, т. е. научното изследване на пещерите. Тези хора са регистрирали и картографирали над 5000 пещери в България. Една от тях е „Приказна“ край Котел. За която само до преди месеци се е смятало, че е много добре проучена и в нея вече няма нищо непознато и..
79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..
Основните фактори за заболяванията на ходилата и глезените са наднорменото тегло, обездвижването и високите токчета. Това коментира във Варна доцент Атанас Кацаров-председател на Българското дружество по хирургия на глезена и ходилото. Според него редовното ходене с токчета над 7 сантиметра е пагубно за краката. Той каза още, че напоследък са..
През юли сцена „Раковина“ в Морската градина отново ще оживее с разнообразна културна програма. Варненци и гостите на града ще могат да се насладят на безплатни концерти в почти всеки ден от месеца. Сред акцентите в програмата са концертът на 18 юли, посветен на рождението на Апостола на Свободата Васил Левски, с участието на състави при НЧ „Васил..