Три са големите мартенски пазари във Варна – в градинките Севастопол, зад Окръжния съд и на сп.Тракия (до оградата на ОУ ”П.Р.Славейков”).
Тази сутрин, заради дъжда, търговците отвориха малко по-късно – след 9 часа започнаха да изнасят паната с мартеници. Това, което прави впечатление, като устойчива тенденция в последните години е, че почти
няма мартеница без украса.
Мартениците с картинки за децата са от 1.50 до 5 лв., в зависимост от произхода и качеството. Мартениците за дома или офиса са на цена 8-10 лв., например големи Пижо и Пенда или бяло-червен венец със символи, например морски (котва, щурвал и т.н.). Гривните са от 1.50 с пластмасова украса, до 5 лв. от плъсти. Огромно е разнообразието на комплектите по 10 бр. с различни мъниста – калинки, пчелички, цветя и др. символи на пролетта до... зайчета, заради започналата преди месец Година на Заека по китайския календар. Това е част от пластмасовата вълна в дизайна на мартениците, която вече е устойчиво навлязла, а и както е известно една част от фабричните мартеници са произведени в Китай.
Но, има и голям избор от естетични мартеници с декорация от дърво или с българска шевица.
Жените, които ръкоделстват почти цяла година и се подготвят за Баба Марта също са на тези пазари и можем да изберем от техните оригинални и много красиви модели, направени от разноцветни плъсти и бяла и червена вълна.
Традиционно има и патриотични мартеници с украса в цветовете на националното знаме – бяло, зелено, червено, заради предстоящия Национален празник Трети март.
Мартеници с кауза
Майки на деца с различни заболявания също изработват мартеници, сувенири, дори дребни сладки, които продават, за да си помагат финансово за лекарствата или рехабилитацията.
Като цяло ни трябват около 20 лв. за пазара на мартеници, особено ако имаме деца в училищна възраст или в детската градина, защото те обожават първомартенското закичване с мартеници. А, ако имаме широк приятелски и професионален кръг трябва да прибавим още 10 лв. към бюджета.
Най-важно от всичко обаче е наричането ни за здраве да е добросърдечно!Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..