Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

WWF: Новата техника в дърводобива ще доведе до риск от наводнения

2
gora
Снимка: БГНЕС

Най-сериозният проблем за горите в България са незаконните сечи - това са над 20% от дърводобива или над един милион кубически метра дървесина. Това отчита последният доклад на Световния фонд за дивата природа WWF-България. В Световния ден на горите-21 март Костадин Вълчев от организацията алармира, че заради липсата на работна ръка в дърводобива в момента има тенденция фирмите да закупуват машини „Харвестър”, които са нещо като комбайни за гората. Резултатът от тяхната работа вероятно ще е с много по-негативни последици за гората, защото те се нуждаят от просеки или горски пътища на по-близка дистанция, обясни Вълчев. Това в бъдеще ще е проблем и трябва да се премисли много внимателно, алармира Вълчев. В момента използването им не е забранено, но България не е Финландия, където харвестърите масово се използват. Там горите са основно равнинни, климатът е различен – повече валежи и по-ниски температури. Въздействието на подобна техника у нас може да е значително по-негативно, прогнозира експертът .

Заради планинските терени у нас тези просеки ще са свързани и с ерозия, тоест почвите ще се отмият. Като имаме валежи, ще имаме и по-голям риск от наводнения и кал. Както в селата в Карловско през септември, като там нямаше нарушения при дърводобива, отбеляза  Костадин Вълчев, старши експерт "Гори" във WWF-България.

Ако там гората беше нарязана през 20 метра с просеки, калта в Каравелово, Слатина и другите села щеше да е много повече. С други думи – дори не чак толкова обилни валежи за кратък период могат да нанесат, ако вкараме харвестърите, предупреди още Вълчев. 


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30

Голям кукерски празник на 22 февруари в Балчик

Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..

публикувано на 06.02.25 в 11:51

Сериозен е интересът на учени към земетресенията на о. Санторини

Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..

публикувано на 06.02.25 в 08:34