Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Следи" изложба живопис и рисунка на Евстати Маринов

| обновено на 11.04.23 в 12:50

Почитателите на Евстати Маринов могат отново да се насладят на смелата му и запомняща се живопис. Година след неговата кончина, синът му – художникът Ивайло Евстатиев, инициира серия от изложби в цялата страна, в галериите, които през годините са представяли творчеството на маестро Маринов. На 6 март галерия „Никола Петров” във Видин, градът, в който преминава детството и по-голямата част от творческия му и професионален път, откри голяма експозиция. Творчеството на Евстати Маринов остава завинаги свързано с този град и със символичния му учител Жул Паскин. Неслучайно той е определян като „видинския Паскин“.

Евстати Маринов е творец с модерен и свободен изказ. Характерното му амплоа и начин на себеизразяване е деформацията и гротеската. Чрез тях успява да постигне провокация, психологическа дълбочина и характерност на образа. Фигуралните композиции и портретите му създават атмосфера на общуване, в която ярко се усещат настроенията и специфичните характери на персонажите му. Неговият живописен език, им придава интригуващо излъчване и определена типажност, подсказана в някои от заглавията на творбите: „Лисичката”, Куртизанките”, „С фас” и т.н. Галеристът Ваня Маркова:

"Евстати Маринов е познат на варненската публика. Той е правил няколко изложби тук. Но това, което и мен наистина ме изненада, защото тогава не сме показвали толкова много рисунки, колкото сега донесе Ивайло Евстатиев. И аз се чувствам малко привелигирована за това, защото Варна е един от малкото градове, в който се връщаме към ярките следи, които остави този невероятен художник."


Евстати Маринов работи в много жанрове и стилове – живопис, пастел, акварел, рисунка – туш и въглен, графит, пластика, скулптура. Част от творбите, които галерия „Арт Маркони” показва, са участвали в неговите предишни изложба. Експозицията включва маслени картини и рисунки. Ивайло Евстатиев, син на художника:

"Аз може би чувствам платната по-близки. Но за художника, сам по себе си, рисунката е нещо по-интимно. За мен като външен наблюдател платната са по-силни. В тях е повече изкарана материята. Сложно ми е да говоря за него. Говорим за изкуството, но аз веднага си ги свързвам нещата. Примерно портретите, на които съм нарисуван аз. За страничен наблюдател те са просто картини. Но аз се връщам във времето, когато съм позирал за тези портрети. За мен те са най-интимното нещо от тези картини.

Евстати Иванов Маринов е роден на 6 март 1950 година в села Кошава. Детството му преминава в град Русе, където получава и първите си уроци по рисуване в школата на известния педагог и живописец Кирил Станчев. Висшето си образование завършва във Великотърновския университет „Св.св. Кирил и Методий“, специалност „Живопис“ при проф. Янаки Манасиев, проф. Александър Терзиев и проф. Георги Костов през 1980 година и се завръща в родния Видин. Бил е уредник в Художествена галерия „Никола Петров“, учител по изобразително изкуство, ръководител на школа „Паскин“ при Окръжния младежки дом и художник на свободна практика.

Евстати Маринов има над 50 самостоятелни изложби. Носител е на първа награда за живопис на Първия Национален конкурс за живопис и скулптура „Габрово 99“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлана Драганова

Април – от минус 2 до плюс 30 градуса

След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка.  През първите дни на  април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..

публикувано на 04.04.25 в 08:15

Alex Callier (HOOVERPHONIC): Предимството на инди групите е, че хората не те разпознават по улиците

Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..

публикувано на 04.04.25 в 08:00

Сега ми трябва глътка светлина

„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..

публикувано на 03.04.25 в 08:00
Иво Инджов

Иво Инджов: Ахмед Доган вече е минало

Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..

публикувано на 02.04.25 в 08:35
Георги Господинов и Анджела Родел с наградата „Букър”

Анджела Родел: "Букър" е награда за българската литература

Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

Галин Ненов-KillaBee - за музиката, бийтбокса и предстоящото второ издание на "Lord Of The Mic"

Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..

публикувано на 31.03.25 в 00:13

Георги Ангелов (История.BG): Образованието ни е от 19 век

Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..

обновено на 30.03.25 в 10:40