Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Георгиев: Учителят, особено началният, е човекът-оркестър

Георги Георгиев
Снимка: Д.Дончева
Учителската професия не е за всеки и за да я работи човек, трябва да обича децата. Така мисли Георги Георгиев, който е начален учител в Средното училище „Свети Климент Охридски” във Варна. През 2001 година той получава Награда "Варна" за учител на годината, а през настоящата същото отличие е присъдено на колектива на училището.

Георги Георгиев работи като учител от 1994 година. Днес е на 53 години и смята, че новите информационни технологии трябва да се използват с образователна цел, затова и разрешава на децата да ползват телефоните си в час. За избора на професия и за ролята на учителя с него разговаря Димитрина Дончева:

"Изборът ми да бъда начален учител беше през 1989 г., когато бях приет "Начална педагогика".  Тогава бях приет в още три специалности, но предпочетох "Начална педагогика" заради обичта към децата. Учителят, особено началният, е човекът-оркестър. Ние сме като изповедници. Освен педагози".

Какво поколение расте сега? Имате наблюдение вече повече от 30 години.

Според мен децата са доста заинтересовани и амбициозни. Сегашните деца са и доста по-емоционални. Ако се върна с десет години назад, днешните деца са, според мен, доста по-отговорни. Мерим успехите на учителя с успехите на децата и мисля, че сегашните деца ще успеят да помогнат да пребъде нашата държава и българското образование.

Кой е най-важният урок, на който искате да ги научите още докато са малки?

Да бъдат достойни българи.

Обичат ли децата да четат?

Аз съм разрешил да се използват телефоните в училище, но само ако това е свързано с учебната програма - например, ако нямат правописен речник, могат спокойно да проверят как се пише дадена дума от телефона си.

Какво обяснявате на децата за 24 май и какъв е този ден за Вас?

Това е празникът на духовното извисяване и стремежа към усъвършенстване чрез постиженията на науката и книжовността. На този ден ги уча, че 24 май е най-светлият, най-българският между празниците! Че трябва да са наследници на личности, които поддържат духа на просветата!

Как се обръщат децата към Вас?

С "Учителю".

Не с "Господине", така ли?

Не! Обръщението към мен винаги е било "Учителю". Е, в началото на първи клас са се обръщали към мен с "тате", "мамо", но формата на обръщение към мен е "Учителю". Това ме зарежда и поддържа млад въпреки моите години!

Цялото интервю с Георги Георгиев чуйте в звуковия файл:



По публикацията работи: Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Chris Caffery (SAVATAGE, TSO): Чрез музиката хората осъзнават, че всички сме просто хора

Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..

публикувано на 14.05.25 в 08:10

Диляна Димитрова: Човек се влюбва в Индия, ако я усети

Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна.  Диляна..

публикувано на 13.05.25 в 08:32
Теодора Бакърджиева

Хората избират да даряват тогава, когато се чувстват лично обвързани

От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS.  Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..

публикувано на 12.05.25 в 07:20
Магдалена Малеева

Магдалена Малеева във Варна: За да има олимпийски медали, трябва да има масов спорт

Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в  Барселона ,  Атланта  и  Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..

публикувано на 11.05.25 в 13:43

Зрелостникът Ивайло, който спечели олимпиадата по БЕЛ от раз

Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..

публикувано на 11.05.25 в 08:10
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев: Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, за поддръжка морската столица има едва десетина милиона

Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, при една разбивка става ясно, че морската столица разполага с изключително ограничени средства за инфраструктура и капиталната програма. Това заяви кметът на града Благомир Коцев в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му пари за инфраструктурни дейности се обезпечават най-вече..

обновено на 10.05.25 в 16:03

Тодор Балабанов: Липсата на гласуваните от ОбС 50 милиона лв. за лечебните заведения на Варна са основание бюджетът да бъде върнат

Бюджетът на Варна не е на кмета или на Общинския съвет, а на варненци. Така председателят на групата общински съветници от ГЕРБ Тодор Балабанов репликира думите на Благомир Коцев, по-рано през деня, в предаването на Радио Варна „Позиция“, че ролята на съвета не е да разпределя бюджета наново или да прави нов бюджет. Според Балабанов законът..

публикувано на 10.05.25 в 15:44