Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книга за крайморските добруджанци - скоро на бял свят

Книга първа „Балчик и Крайморска Добруджа – недоразказаното минало“ на проф.д-р Ангел Ангелов скоро се очаква да излезе на бял свят. Тя събира част от резултатите от многогодишни проучвания на автора върху миналото на Балчик и Крайморска Добруджа за времето от ХІХ век до края на 50-те години на ХХ век. Разглежданият период е време драматично, наситено със събития – войни, резки социално-политически обрати и природни бедствия. Крайморска Добруджа с център Балчик, като кааза по време на османското владичество, а след това околийски град са играли ключова роля в развитието на цялата област. Тази територия отначало само с един единствен град – Балчик,  а по късно с още два - Каварна (от 1906 г.) и Шабла (от 1959 г.) в миналото с хинтерланд от над 90 села, досега не е била обект на насочени и независими проучвания в нейната цялост. Това е място, където в прегръдка се срещат благословената от бога земя кърмилница с морската стихия, но и където е кипял стопански и културен живот с периоди на разцвет и падения. Прието е, че един период от 50 – 100 години назад във времето е достатъчен за безпристрастно и неутрално оценъчно краеведско и историческо изследване. Събраната и анализирана информация от исторически документи, литературни източници, интервюта с очевидци и лични спомени е обособена в няколко части.
Защо е необходима тази книга?
Последните около два века се характеризират с един все по-бързо променящ се и противоречив свят изпълнен с предизвикателства. Все по-малко остават хората, които помнят „Стария Балчик” и крайбрежието, а и живота в него от края на ХІХ и първата половина на ХХ век, обяснява авторът защо е необходима тази книга и продължава: "Свидетели сме как „близкото” минало, бавно, но сигурно изчезва в мъглата на отлитащото време и в праха на спомените. Затова е необходимо да направим усилия да съхраним за поколенията, това, което все още е останало в колективната и индивидуална памет. Защото паметта за „Миналото» изчезва заради безгрижието на младите и мълчанието на старите. Неслучайно един от най-влиятелните български интелектуалци, Петър Увалиев – дипломат, писател и университетски преподавател, отбелязва, че «Български недъг е забравата”. А историкът и почетен гражданин на Балчик акад. Георги Марков в своите встъпителни думи за книгата „Из миналото на Добруджа” казва: «Забравата е най-опасната ръжда в историята, разяждаща подмолно народната памет."
Чуйте повече в репортажа на Албена Иванова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30

Голям кукерски празник на 22 февруари в Балчик

Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..

публикувано на 06.02.25 в 11:51

Сериозен е интересът на учени към земетресенията на о. Санторини

Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..

публикувано на 06.02.25 в 08:34