Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варна - красива, но с повехнал и неподдържан вид в началото на сезона

6-ти юни - 6-ти ден на Международния театрален фестивал “Варненско лято”, който по традиция има различни събития под открито небе, а градската среда е тяхната сцена и декор. Затова се вглеждаме в нейния изглед - или как Варна посреща десетките артисти от страната и цял свят, заедно с първите туристи, които дойдоха? 

Градските градинки са в прилично състояние, но все пак не е много привлекателно. Почти всички са неокосени. Не са и почистени - боклуците, попаднали в тревата от небрежни хора или просто доведени от вятъра, са си там (виж снимки).

Шадраваните не работят, а този на площада до театъра е закрит с параван.




Градинката пред Окръжния съд е „завладяна“ от гларусите заради закусвалнята и дюнерите там.

Ефектът от птиците и хората са боклуци и изцапани плочки, които оставят залепващ ефект по подметките.


Боклуци, включително празни опаковки от алкохол, има в подножието на парадните външни стълби, пред оградата на Регионалния исторически музей във Варна. Мястото се ползва и като нужник, съдейки по миризмата и изхвърлените кърпички. Градската тоалетна до входа на Музея обаче не работи. Това е може би най-туристическото място във Варна заради факта, че там може да се види най-старото обработено злато в света - Варненското. Окаян вид има и тротоарът на ул. "Антим Първи", където спират автобусите с туристи - изцапани и разбити плочки, пейки липсват, но основите на някогашната паркова мебел точно до портата към парка на Музея стоят. 

Градинката Севастопол е чиста, но паметниците са компрометирани от птиците - Кирил Шиваров и Махатма Ганди, както и красивата скулптура ”Порталът на вятъра" на архитект Тодор Даскалов (вж.снимки). По същия начин е "пострадал" и паметникът на Иван Церов в градинката до Драматичния театър.

Градинката до Градската художествена галерия е с фонтан, пълен със заблатена зелена вода и плуващи боклуци.

 

Тревата, прораснала в плочниците по центъра, пред Катедралата и РИМ-Варна, не е почистена. А централната пешеходна улица бул. "Княз Борис Първи" и ларгото до входа на Морската градина са все така с каменните кошчета, които текат и засъхналите следи около тях са ярко забележими. Това се забелязва особено рано сутрин, когато центърът на Варна все още е безлюден - красив, но повехнал и неподдържан вид има градът ни за туристическа дестинация с възможности и за културен туризъм.

На фона на всичко това във Варна текат ремонти. Екипи се грижат за цветята и красотата в Морската градина. В какво състояние обаче е тя и как гледат варненци на текущите ремонти? Какво биха искали да се промени в морската столица на България? Чуйте в анкетата на Димитрина Дончева:


Снимки: Мариела Димитрова, Димитрина Дончева






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30

Голям кукерски празник на 22 февруари в Балчик

Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..

публикувано на 06.02.25 в 11:51

Сериозен е интересът на учени към земетресенията на о. Санторини

Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..

публикувано на 06.02.25 в 08:34