Това залпово подаване на голямо количество сладки води в морето локално, в украински води, е причина за екологична катастрофа в украински води. То е попаднало в северния черноморски шелф и основна част от замърсяването ще си остане там, предизвиквайки много тежки последвствия. Основните морски течения, вече беше публикувано в някои журналистически материали, че са от север на юг и минават край нашия бряг, насочвайки се към Турция. Това обаче е дълбоководната циркулация на Черно море, а тези замърсители в момента са в шелфа, плитководието. Трябва да се знае, че покрай бреговете циркулацията въобще не е същата, напротив, край брега лятно време има вихри и може да е точно в обратната посока. В този смисъл моите, и не само моите очаквания са, че няма някаква опасност за българския и румънския бряг и не бива да се преувеличава.
Това коментира за БНР-Радио Варна Васко Гълъбов, завеждащ секция „Морска метеорология и специализирани прогнози за опасни явления в морето“ в НИМХ.
Има два аспекта. Единият, е за замърсители, които са разтворими във водата и тъй като ние сме далеч от източника дотук концентрацията им намалява и едва ли ще се стигне до някакво съществено замърсяване. Вторият аспект е плаващи замърсители, които не се разтварят във водата, главно органична материя – машинни масла, петролни продукти, умрели животни. Тези замърсители търпят физико-химични изменения с времето, след известно време те се разлагат и потъват, вкл. и петролните продукти.
Много ниска е вероятността от замърсяване от „Нова Каховка“ да стигне българския бряг. Няма почва за паника
Всичко това дори и да попадне в основните течения и да потегли на юг, до делтата на Дунав, там ще достигне зона с изключително изключително силно течение със сладка вода, насочено навътре. А река Дунав внася няколко пъти повече сладки води от Днепър, откъдето идва водата. Вчера румънски колеги акцентираха точно на това, че дунавските води буквално ще изтласкат всичко навътре в морето. Там тези замърсени води ще се смесят със сладките на Дунав. Тези течения се засичат дори на 100 км. навътре в морето. След това дори да продължи на юг – там има още един източник на сладки води, който изтласква далеч навътре в морето, това е каналът Сулина. Тоест румънският бряг, макар че е по-застрашен от нашия, е в значителна степен защитен от река Дунав и канала Сулина. И мнението на румънските колеги е, че хората могат спокойно да ходят по тамошните плажове, без притеснение, че нещо сериозно ще се случи.
Няма почва за паника у нас. Да не говорим, че заливите като Варненския и Бургаския си имат местни източници на замърсители с органична материя и други замърсители.
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..