Начинът, по който се движим, има значение. Как се движим? Какво ни кара да се движим? Към какво се движим? Как да се превърнем от индивидуално тяло в колективно, оформяйки бъдещето? Това са част от въпросите, които фестивалът Moving Body изследва вече осма година, търсейки връзките между танца, движението и киното.
Тази година форумът за движенчески изкуства ще се проведе в две издания - лятно и есенно. От 7 до 9 юли на няколко локации във Варна ще се фокусира върху многообразието на движението през две основни линии на активности: чрез международната скрийнденс програма Critical Moves, която показва най-доброто от късометражните филми танц на екран за 2023 г.; и чрез пърформанси, ателиета, лекции и дискусии със специални международни гости, както и изпълнения на живо на най-новите произведения на Виолета Витанова и Станислав Генадиев, а също и на Жана Пенчева в сътрудничество с варненския музикант Цветан Момчилов.
В трите фестивални вечери ще бъдат показани 13 танцови филма с автори от САЩ, Великобритания, Франция, България и др. Темите са различни, но общото между тях е, че, отразявайки многообразието на днешния свят, свързват индивидуалното с колективното съзнание и тяло.
Представленията са на 7 и 8 юли от 19 ч. в The Center, a прожекциите на късометражните танцови филми - във всяка от трите фестивални вечери от 21,30 ч. в Рубик Арт Център. На 8 юли, събота, от 10 и от 14,30 ч. ще се проведе ателие за пърформативна фотография, а в последната фестивална вечер публиката ще може да се потопи във VR преживяване и да се срещне с режисьорите на представленията, включени в програмата.
Артистичен директор на фестивала Moving Body е Искра Проданова - хореограф, изпълнител, танцьор. В предаването на Радио Варна "Улица "Събота" тя разказа повече за лятното издание и за артистите, които ще вземат участие:
Б И Л Е Т И:
15 лв. Единичен билет представление / прожекция
20 лв. Дневен билет представления + прожекция
45 лв. Фестивален билет
Могат да се купят онлайн на www.movingbody.bg или на място преди всяко събитие.
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..