Второто издание на седмицата на чилийската култура в България започна в Двореца в Балчик. Зад идеята стои Даниел Монтиглио, който вече повече от 18 години живее във Варна.
Въпреки отдалечеността от 14 хиляди км. по права линия, езикът и културните и исторически особености, има неща, които ни обединяват разказва Даниел.
Някога в България - по времето на социализма, имаше повече познания за чилийската култура. Към днешна дата, от Чили ме питат за ситуацията в Украйна и колко сме близо, но обяснението е просто - медиите предлагат истории и те стигат и до Чили. Много сме далече, не е близо, не е евтино, затова няма много контакти.
Около 50-тина се предполага, че са чилийците в България. За тях отговаря дипломатическото представителство на Чили в Букурещ, разказва Даниел и допълва, че е щастлив, защото "вече не съм единственият чилиец във Варна". Другият негов сънародник край морето е професионален покер играч.
Ставаме все повече и повече. В големите градове има. Не сме много, но сме шумни, разказва още Даниел.
Това, което ми харесва в България е климатът, гостоприемството на хората, но езикът се оказва най-голямата бариера. Той е бариера и за останалите латиноамериканци у нас. От тях около 30-тина са постоянно живеещи във Варна - IT специалисти, заети в аутсорсинг индустрията, фрийлансъри и др.
И още:
Седмицата на Чилийската култура се открива на 5 юли в 16 ч. с изложба на няколко чилийски художници - Пиерина Монтиглио, позната вече от няколко години у нас със своите скултури и картини, Химена Тапия, фотографът Луис Кампос е известен фотограф - специализиращ в заснимането на дивата природа и с изпълненията на
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..