На 4 септември в Балчик започват теренни археологически проучвания на късноантичната и ранносредновековна крепост "Хоризонт", за които от Министерство на културата са осигурени 46 750 лв. Проектът на Историческия музей в Балчик е един от 20-те одобрени в цялата страна. На терен ще работят д-р Румяна Колева, д-р Чавдар Кирилов и студенти от СУ, както и директорът на ИМ – Балчик Радостина Енчева. Те ще продължат до края на месеца.
Теренните проучвания на крепостта започват през 1972 г. и траят (почти без прекъсване) цели осемнадесет години до 1990 г. Разкопките са подновени след близо две десетилетия по инициатива на Исторически музей – Балчик. През 2009 г. между музея и Софийски университет "Св. Климент Охридски" е сключен договор за сътрудничество, на базата на който всяка година се извършват археологически проучвания - припомня Радостина Енчева.
„Толкова много ще се промени като цяло теорията за крепостта -дали е прабългарска, или византийска, дали е самата крепост е военна за защита. През 2024 година, когато се навършват 15 години от подновяването на разкопките, аз се надявам да направим с колегите едно книжно тяло, което да обедини резултатите от тези проучвания“ – каза тя.
Освен това Енчева се надява един ден крепостта да се превърне в археологически парк, където да се провеждат антични фестивали с участието на групи за възстановки. "Може да бъде направена база за археолозите, малък музей за експониране на находки, открити в късноантичната крепост, също с една сцена, на която да преминават различни културни програми" - смята директорът на балчишкия музей, че има реална възможност това да се случи по проект с европейски средства. Балчиклии заслужават мястото да бъде реставрирано, консервирано и обживявано - пожела си Енчева скоро това да се случи.
Късноантичната крепост "Хоризонт" е най-голямата крепост по площ в България от края на V и началото на VІ век. От 1992 г. е обявена за Паметник на културата от национално значение. Всички находки от проучванията се съхраняват в Историческия музей в Балчик. Сред най-атрактивните намерени предмети са две златни монети от времето на император Никифор ІІ Фока. Под крепостта е имало некропол. В южната част на обекта, близо до кръглата кула, са открити погребения, в едно от които е намерена монета от ІІІ век.
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..