Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пасивно пушене на електронни и конвенционални цигари - ефектът е сходен

След 1 януари 2024 г, спира продажбата на електронни цигари и такива с нагряване с аромати (вейпове). Това предвиждат промени в Закона за тютюна и тютюневите изделия, внесени за гласуване в НС от МС. Забраната ще е валидна и за продажба на електронни цигари с характерни вкусово-ароматни качества и съдържащи овкусители.

Още през 2009 г. Агенцията по контрол на храните и лекарствата забрани ароматите в обикновените (конвенционални) цигари като остави само ментола, припомни пулмологът д-р София Ангелова, председател на Асоциацията за профилактика на белодробните болести. Причина за това са резултатите от редица проучвания, които доказаха, че тогава когато гори тютюна и има ароматизатори в него, се отделят фталати. А фталатите са изключително токсични за организма.

Електронните устройства, които съдържаха аромати не бяха под общата регулация на ЕС. Това се случаи през 2022 г. И от 23 октомври 2023 г., т.е. след няколко дни вече и ние влизаме в тази обща регулация за контрол на тютюневите изделия с аромати и предимно тези електронни нагреваеми устройства. От 23 октомври ние вече ще подлежим на санкции, ако не спазваме въведените правила в Евросъюза, затова Министерство на здравеопазването внесе тези законови промени за премахване на устройствата с ароматизатори, независимо дали са нагреваеми тютюни или вейпове, подчерта д-р Ангелова. Предстои гледането им в Народното събрание. 

Ефектът е сходен при пасивно пушене на електронни и конвенционални цигари. Това е така, защото летливите вещества в конвенционалната и електронната цигара са едни същи. Доказа австралийско проучване, обясни пулмологът. Това означава, че те вредят по един и същи начин, макари в по-малка концентрация. В бездимната цигара никотинът е 84% от конвенционалната цигара.

Токсичните вещества не се филтрират и при пушенето на наргиле, при което димът преминава през вода. Това е доказано от експериментални проучвания, подчерта още специалистът.


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30

Голям кукерски празник на 22 февруари в Балчик

Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..

публикувано на 06.02.25 в 11:51

Сериозен е интересът на учени към земетресенията на о. Санторини

Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..

публикувано на 06.02.25 в 08:34