Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Медицинските сестри във Варна напускат болниците, търсят по-добро заплащане в детски градини и ясли

| обновено на 10.10.23 в 14:29
Снимка: БГНЕС

Непрекъснато подценявани, с ниско заплащане и дълги часове на работа под стрес. Това е работното всекидневие за медицинските сестри у нас. Затова и професията става все по-непривлекателна, а недостигът все по-голям.  Заради по-високите заплати медицинските сестри кандидатстват за работа в общински здравни заведения, училища и детски градини, а в болниците проблемът се задълбочава. 

Още 1200 медицински сестри са необходими за оказване на качествени грижи за населението във Варненско. Тези данни станаха ясни при изготвянето на здравната карта на областта, а в комисията е участвала председателката на Регионалната колегия на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи във Варна Райна Бояджиева. 

2018 година дадохме също толкова тревожна статистика. От тогава до ден днешен проблемът се задълбочава и здравните работници продължават да намаляват, отбеляза още тя.

Проблемите са много и не се решават, което води и до постоянния и вече плашещ недостиг, коментира още Райна Бояджиева. Тя отбеляза, че малко по-добри заплати вече се взимат в общинските здравни заведения, от сестрите в училищата, детските градини и яслите, в сравнение с болниците. Това води до интересен феномен - вътрешната миграция - колеги от болници кандидатстват към общинското здравеопазване, обясни Бояджиева.

Но професията е непривлекателна за младите хора. В университетите трудно се запълват отпуснатите бройки, които се увеличават заради недостига. А много от завършващите у нас - емигрират:

Влизайки в системата, тя буквално ги смила. Виждат каква е реалността, виждат какво подценяване има към нашия труд от страна на здравните мениджъри и от страна на лекарското съсловие, защото началниците на отделения са лекари. Лекарите имат съвсем други приоритети, посочи тя.

А когато подценяването е гарнирано с основна заплата под хиляда лева, не е чудно, че никой не иска да се подлага на този стрес. В момента 30% от медицинските сестри са в предпенсионна възраст, а 15% са над 60 години. 

Все още проектът за медицински стандарт и здравни грижи не е приет, въпреки че от дълго време е предаден в здравното министерство, каза още Райна Бояджиева. Ако той бъде приет,  е възможно да бъдат затворени отделения в болници, заради недостигът на медицински сестри.
Чуйте повече в репортажа на Александър Йорданов:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Държавата дава на бизнеса още 190 млн. лева като компенсации за скъпия ток

Министерският съвет увеличи със 190 млн. лева бюджета на програмата за компенсиране на разходите на небитови крайни клиенти за електрическа енергия, която действа от 1 юли миналата година до 31 март на тази. Така - вместо предвидените до момента 989 млн. лева, за компенсации ще бъдат изплатени 1,179 млрд. лева, съобщава БНР. Измененията се налагат..

публикувано на 16.04.25 в 19:50
Определиха номинираните за награда

Общинските съветници "дописват" журито за награди "Варна"

Общо 11 награди "Варна" ще бъдат връчени тази година. Голямата награда "Варна" няма да има носител, тъй като от 4-те номинации, нито една не е събрала 2/3 от гласовете на журито, което е 7-членно. Според предложението на журито наградените трябваше да са осем, но общинските съветници от комисията по култура решиха да добавят писателя Христо..

публикувано на 16.04.25 в 16:59

Общината връща на държавата сграда от 19 век в центъра на Варна

Община Варна ще върне на държавата имот на ул. "Преслав" № 22, реши на заседание постоянната комисия "Собственост и стопанство" към Общинския съвет. Става дума за сграда - публична държавна собственост, в която в миналото се е помещавал бившият хотел "Комерсиал". Към момента обектът е неизползваем и опасен. Сградата на "Преслав" 22 вече е..

публикувано на 16.04.25 в 15:07

Експерт: Необходими са законодателни промени, които да стимулират дребномащабния риболов

Равен достъп до водите и ресурсите на ЕС в Черно море и  да се облекчат законодателните условия така, че да се стимулира и дребномащабният риболов. Това са теми, обсъждани на среща между представители на 11 консултативни съвета от Европейския съюз и европейския комисар по рибарство и океани Костас Кадис, целта на която е оформяне на Общата европейска..

публикувано на 16.04.25 в 15:05

Гласуват втория вот на недоверие в 14.30 часа утре

Разискванията по втория вот на недоверие срещу кабинета на Росен Желязков приключиха. Парламентът ще пристъпи към гласуване в 14:30 часа в четвъртък. Депутатите дебатираха по внесения вот на недоверие на тема "корупция" в продължение на 5 часа. Вносители са МЕЧ с подписите на народни представители от „Възраждане“ и „Величие“. Това е вторият вот на..

публикувано на 16.04.25 в 14:59

Седмокласник от Добрич влезе в ролята на прокурор в Деня на Конституцията

По повод Деня на Конституцията на Република България – 16 април, и професионален празник на юристите и съдебните служители, по инициатива на членовете на организационната секция в Окръжна прокуратура – Добрич към Сдружение на администрацията в органите на съдебната власт (САОСВ), ученик от добричко училище беше поканен да гостува в Окръжна прокуратура..

публикувано на 16.04.25 в 14:54

Студенти от ИУ-Варна се включиха в Деня на отворените врати в Областната администрация

Студенти от различни специалности от Икономическия университет във Варна посетиха на място и се запознаха с работата на областната администрация в рамките на Деня на отворените врати. Те бяха информирани за правомощията на областния управител, за историята на администрацията, както и с действащата приемна за граждани.  Събитието предизвика интереса..

публикувано на 16.04.25 в 14:40