От днес филмът "Добрият шофьор" тръгва по кината в цялата страна. Лентата е с кауза - да фокусира вниманието върху това да бъдем добри хора в живота и зад волана. Човеци по всяко време, на всяко място, в името на най-голямата ценност – Живота...
"Добрият шофьор" спечели наградата за дебютен пълнометражен филм и признанието на младежкото жури в тазгодишното издание на фестивала "Златна роза".
Сюжетът:
Иван е български таксиметров шофьор. Той спестява пари, за да се върне във Финландия, където са съпругата и синът му, и да поправи грешките от миналото.
Парите не достигат и Иван е принуден да прояви изобретателност, за да печели по-бързо, което му създава проблеми. Ако въобще успее да стигне до другия край на Европа, възможно ли е да поправи това, което някога е било разрушено?
Филмът е участието на: Малин Кръстев, Герасим Георгиев-Геро, Китодар Тодоров, Слава Дойчева, Алма Пойсти, Амос Бротерус.
"Добрият шофьор" е история, която режисьорът Тонислав Христов не може да разкаже с инструментите единствено на документалното кино. Персонажът в него е истински, поясни за Радио Варна Христов. Бежанската история, разказва той, е много малка част от сюжета на филма. Мигрантската вълна и бежанците са може би 15 минути от 100-минутен филм. От там тръгнахме - персонажът беше този. След това доразвихме цялата история, разказа пред Светлана Вълкова режисьорът:
Защо "Добрият шофьор"? Добрите хора ли са центърът на Вашите търсения? По някакъв начин правя връзка и с филма "Васил" с Иван Бърнев в главната роля, който беше също много деликатен, много фин, и пак за добрите хора, които са дефицит в момента.
Да. Когато заглавието е толкова директно, но и двояко, ти не можеш да разбереш точно какво имаш предвид - дали имаш предвид, че хората са добри, или имаш предвид, че е точно обратното - че те не са добри, че са лоши, и че се крият зад тази фасада да си добър човек. Затова е важна тази социална кампания, която съпровожда премиерата на филма - да бъдем по-добри хора на първо място и после шофьори на пътя! И да спрем всички тези престъпления, които се случват по пътя, което е част от историята на героя на Малин - Иван. "Добрият шофьор" е история, в която от самото начало си мислиш: "О, това е много добър човек", след това си казваш: "А, той не е добър", но накрая заключаваш: "Той е добър, просто са му се случили лоши неща и се опитва да излезе от цялата ситуация по възможно най-правилния начин".
Малин Кръстев каза, че е доста трудно да се снима този филм. Трудно от каква гледна точка обаче?
Труден е от гледна точка на това, че е сниман по време на ковид. Снимахме на малки парчета от по пет дни, за да не се разболее някой. Беше ужасно труден целият процес, година и половина. Обикновено филм се прави три дни - всеки се снима и си тръгва. Целият микс между документално и игрално - аз идвам от документалното кино, беше доста сложен за самите актьори, защото те трябва да си партнират с непрофесионални актьори и този баланс беше много труден. Но имахме много позитивна енергия през цялото време с актьорите, с екипа. Всичко това беше много позитивен опит.
Малин Кръстев каза: "Ние не го играхме, ние го живяхме този филм".
Да, каза го, защото аз не съм правил кастинг за този филм. Исках да намеря правилните хора, които в живота си се борят с подобни проблеми на персонажите. Например Малин разказваше във филма истински истории за баща си и цялото си семейство. Във филма имаме и архивен материал от сина на Малин Кръстев. Имах два снимачни екипа - един игрален, който се движи по сценария, и един документален, и това прави още по-тежък целия процес.
Успяхте ли да се отдръпнете от филма, така че да го наблюдавате като зрител или това е невъзможно за един режисьор?
О, не! Не мога да се отдръпна и да го гледам като зрител по никакъв начин, въпреки че много ми се иска. Единственият начин да разбера повече за самия филм е по реакцията на хората и по начина, по който им въздейства, по който ги провокира. В момента реакциите са много хубави, много сърдечни, дълбоки, което ме прави щастлив.
Целия разговор с режисьора Тонислав Христов чуйте в прикачения звуков файл:
Д-р Яир Галили е световно известен съдов специалист. През 1988г. завърша медицина в Университет Бен Гурион, Негев През 1997г. придобива специализация по ултразвукова диагностика и терапия в Общата хирургия, Университет Уейк Форес, САЩ През 1998г. специализира Обща хирургия в Болница Ихилов, Тел Авив През 2000г. придобива специалност по..
Фотографът Сандро Арабян представя в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” – Варна до 30 ноември 2024 г. своята самостоятелна изложба “Намибия / Природата”. Фотографиите в нея са уловили мигове от две пътувания в африканската страна, които авторът предприема заедно със своята майка - уважаваната художничка проф. Десислава Минчева. Артистичният..
Интервю с Björn Johansson (ARCTIS) ARCTIS са нова група, създадена от музиканти, със стаж в метъл музиката. Само преди дни бандата издаде едноименния си дебют. На 28 ноември ARCTIS ще го представят и пред българските фенове, защото групата прави турне като съпорт на APOCALYPTICA. Китарисът на ARCTIS Björn Johansson даде специално интервю за..
Варненският драматичен театър взе участие в Деветото издание на Международния театрален фестивал "Interferences" в Клуж-Напока в Румъния. Във форума се включиха членове на Съюза на театрите от Европа, а варненските актьори се представиха със спектакъла "Както ви харесва" на Шекспир, в режисура на Габор Томпа, президент на Съюза на театрите в Европа...
Интервю с Tom Englund (EVERGREY, REDEMPTION, SILENT SKIES) В средата на 2024 година шведските прогресари EVERGREY издадоха изследванията си върху празнотата под формата на албума „Theories of Emptiness“. На 29 ноември бандата ще го представи и на българските си фенове, с подкрепата на алтернативната метъл банда KLORG и швейцарската..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври, сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Това каза Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Занимава се също с експертизи по компютърна криминалистика към Съда и..
Елементарните сметки за мнозинство за съставяне на правителство сочат, че най-логично е то да е формирано от коалициите ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната - Демократична България". Всеки опит да се прави мнозинство с други партии около едната от двете коалиции е игра. Това каза политологът Даниел Стефанов в предаването на Радио Варна Post Factum. Той..