Сградата на библиотеката в Бургас, проектирана от варненски архитекти, спечели награда на Европейската комисия. Проектът на обновената сграда, на арх. Делян Жечев и арх. Любка Ситронова, спечели наградата на публиката в конкурса на Европейската комисия REGIOSTARS 2023, в съревнование с 228 кандидатури от цяла Европа.
Ние спечелихме конкурса с идеята, че това е иновативен детски център, така я проектирахме, така я построиха и така тя вече работи две години. Това е първата денонощна библиотека в България, разказа за Радио Варна арх. Делян Жечев. И в два след полунощ да отидете ще видите, че там има деца. По това време има деца и по дискотеките и в парковете. Къде е по-добре да бъдат - в тази библиотека или по дискотеките? Това попита риторично арх. Жечев. Тя е и точка за срещи на децата в Бургас преди да отидат където и да е, дали на дискотека, дали на разходка, те първо се събират вътре в този детски център. Идеята тръгна от това да има иновативен начин на образование на децата.
Арх.Жечев: Заданието на Община Бургас беше много подробно написано, с ясни задания и ясни правила. Конкурсът на Община Варна за нова сграда на библиотеката беше спечелен от проект, който не отговаряше на обявените условия
Екипът, който Община Бургас подбра да работи в библиотеката е уникален и по този начин те печелят всички награди. Видяхме конкурса за проект, обявен от Община Бургас. Заданието беше много подробно написано, ясно и точно. Нямахме въпроси към изискванията и затова решихме да участваме. Направихме проекта, кандидатствахме, не помня колко бяха кандидатите, но спечелихме за наша радост. Това разказа арх. Любка Ситронова.
Това беше една стара рушаща се сграда в центъра на Бургас. Била е немска болница, беше пред разпад. Доколкото знам това тя да придобие нов облик е било сред предизборните обещания на бургаския кмет преди години, за да не стои като някаква язва, разказа още арх. Жечев. Всичко беше с много ясни задания и ясни правила. И когато имаш инвеститор, в лицето на Община Бургас, който знае какво иска, всичко става много по-лесно, подчерта той.
Когато Община Варна обяви конкурса, в ателието се бяхме разделили на две групи. Аз и до ден днешен си държа на думата, че на това място (б. ред. настоящият паркинг към сградата на Община Варна) не трябва да се строи каквото и да е. Баща ми арх. Венелин Жечев (б. ред. бивш заместник-кмет и гл. архитект в екипа на Кирил Йорданов), лека му пръст, искаше да участва в този конкурс, аз бях категорично против. Баща ми участва с проект и помня, че звъня лично на гл. архитект да го пита трябва ли задължително всички тези параметри, които са по задание да се спазват, отговорът беше твърдо - да. После, отстрани наблюдавах, проектът, който спечели не отговаряше на тези параметри. Не искам да влизам в подробности, но аз имам претенции и към тези, които организираха този конкурс - ние много умело умеем да се крием зад едни международни журита, да правим международни конкурси, но всичко е с идеята да усвоим едни пари, да построим нещо, защото имаме едни пари. Но каква ни е концепцията? Каква е точно идеята?
Такъв проект трябва да се разглежда в два аспекта - единият е градоустройствен, другият - стратегически, с приоритет образованието на децата в града. Градоустройствен - абсолютно тази сграда не й е мястото там от комуникативна гледна точка. Сега там не можеш да спреш кола, представете си сграда, която да събира 1 000-2 000 души, второ всичко като зеленина там ще изчезне, а на всичкото отгоре е толкова тясно, че тази сграда няма да можеш да я възприемеш, колкото и да е красива. А, от гледна точка на образователната стратегия, тя е сгрешена.
Във Варна всичко, което можеше като архитектура го уплътнихме така, че вече нищо такова не можеш да направиш. Единственото такова място, където може да се направи реален голям център с кътове за рекреация на децата, зелени зони и зали за спорт и библиотека, е островната зона под моста.
Арх.Жечев: Има нещо много сбъркано във Варна - градът е с никакъв излаз на море. Единственото място, където имахме и трябваше да бъде този голям младежки културен център - на Морска гара, там направихме паркинкги и заведения. На мен ми харесва и така тази зона. Но, все пак смятам, че културната зона на града трябва да е там, където е Морска гара и под моста, така като е навсякъде по света. Вижте Операта в Сидни къде е - не е в центъра на града, а там, където може да я видят всички, отвсякъде. Всичко това трябваше да е и във Варна, смята арх. Жечев.
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..