Изминалата 2023-та беше година на избори, на сглобка, на разглобка, на некоалиция, на промени на Конституцията, на оставката на Иван Гешев, на тази на Борислав Михайлов, убийството на Алексей Петров, завръщането на Васил Божков...
365-те дни, които Варна изпраща с облекчение, бяха белязани със затворени улици, промени в графика на градския транспорт, безводие и дискомфорт за повечето от нас... Водният цикъл зацикли, а делникът и празникът ни забуксуваха.
В национален план излязохме от затворения кръг на предсрочните избори.
След парламентарния вот на 2 април ръцете си стиснаха ГЕРБ и "Продължаваме промяната - Демократична България", с което се сложи край на служебните кабинети и се постави началото на първото ротационно правителство. Опозицията обяви сглобката за политически Франкенщайн, който едва крета. Не след дълго се чу и първото скърцане със зъби заради появата на изтекъл запис от вътрешнопартийна среща на ПП-ДБ. Но все пак некоалицията остана и партньорите се наредиха на старта за надпреварата в местния вот. ГЕРБ изгуби някои от ключовите градове в страната, в това число столицата София и морската - Варна.
Цяла торба ябълки на раздора се изсипа по време на общото им управление - дерогацията за "Лукойл", премахването на шефа на спешната болница "Пирогов", споровете около Бюджета, и още, и още...
Предизборната кампания за местния вот във Варна беше ожесточена. И тук ябълки на раздора не липсваха. Опонентите се караха за Варна, а ситуацията беше "око за око, зъб за зъб". Беше напрегнато и жежко.
Новият кмет на Варна встъпи в длъжност на 13 ноември, а няколко дни след това областта преживя бедствие, което промени до основи представите ни за сигурност и спокойствие.
Изпращаме трудна година, всеки встъпва в новата 2024-та с желание за по-добри времена и вечно лято в душите. Стане ли въпрос за лято, за хората, които живеят далеч от брега, идва вечният въпрос - къде ще ходим на море - на нашето или другаде? Някои, водени от патриотизма си, избират пак и пак нашите брегове и не си дават родното.
Най-четената статия в сайта на Радио Варна тази година поставя друг въпрос - възможно ли е част от акваторията на Черно море да попадне в частни ръце? Оказва се, че е възможно.
Новината, че българската държава доброволно се е отказала от част от Черно море и я е предала в частни ръце оглавява класацията тази година. В интервю за Валери Великов Стефан Аврамов от Инициативата „Зелени закони“ уточни, че в района на Камчийски пясъци са направени заменки от над 4100 декара с четири фирми с общ собственик.
Варна е красива, привлича туристи от различни точки по света и у нас. Автогарата във Варна за някои е точка "А", за други - точка "Б", но според мнозина коментатори в социалните мрежи сградата е пълен абсурд и не отговаря на съвременните изисквания за визия и функционалност и те води само в миналото. Новината, че се строи модерна и тя ще е готова до Коледа, също е сред най-четените. Слушателите и читателите на Радио Варна загърбиха носталгията и полюбопитстваха как ще изглежда.
На 23 април Веселин Михайлов - директор на автогарата във Варна, съобщи пред Нина Милошевич, че новата сграда трябва да бъде построена до края на декември, а след Нова година да започне събарянето на сегашната, за да бъде изграден търговски център. Дойде декември и проверихме. С малко забавяне вече се очаква автогарата да бъде завършена през май. Ама догодина.
Народна мъдрост гласи, че "пилците се броят наесен". Този път обаче и през зимата много от предвестниците на пролетта - щъркелите, останаха у нас и отказаха да мигрират, за разлика от много сънародници, които пълнят терминалите и искат билет за по-добър живот. Публикацията за дългоклюните ни гости събра голяма читателска аудитория. Любопитни подробности за зимуването на щъркелите сподели зооинженерът във варненския зоопарк Георги Николов.
Атракция през годината беше един щъркел, който се разходи из алеите на Морската градина. Минувачите се радваха на птицата, но в същото време бяха загрижени за самотния щъркел. Радио Варна подаде сигнал до зоопарка, но спасителната акция се оказа неуспешна.
Йордан Каранов е български певец, вокален педагог, музиковед, завеждащ музикалния отдел на Радио София през 30-те години на ХХ век. От средата на септември 1944 г. до март 1950 г. е началник на Радио Варна. Два важни момента в развитието на Радио Варна са свързани с неговото име – превръщането на медията в център на музикалния живот на Варна и..
На 28 юли светът отбелязва Световния ден за борба с хепатита. Датата е посветена на повишаването на информираността относно вирусните хепатити, които засягат над 350 милиона души по света. Тази година кампанията се провежда под мотото „Hepatitis: Let’s Break It Down“, като основен фокус е премахването на социалните, икономически и системни бариери,..
По повод 90-годишнината от създаването си екипът на Радио Варна ще приеме в понеделник ценно дарение – бронзова скулптура на Йордан Каранов (1892 – 1975), музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Паметникът е дарение от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулпторът проф. Пламен Братанов. Произведението..
Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево. Събитието за поредна година събира местни жители, гости и любители на сладкия летен плод на централния площад в селото. Тазгодишното издание се организира от Община Каварна със съдействието на кметството и Народно читалище „Народен Будител – 1940“ в..
На 27 юли имен ден празнуват Милчо, Милчена, Милен, Милена, Милетин, Милица, Мирена, Милина, Миленко, Добри, Добрин, Добриян, Добра, Добрина, Добринка, Добрияна, Пантелей, Панчо, Панто, Панка. Днес Православната църква чества Св. великомъченик Пантелеймон . Днешният празник се нарича Пантелей пътник, защото на този ден прелетните птици..
Общинският приют за безстопанствени кучета в с. Каменар ще се включи в пилотното издание на фестивалното изложение „Порода любов“, което ще се проведе на 26 юли на входа на Морската градина във Варна (площад „Антон Новак“) от 10:00 до 22:00 часа. Изложението има за цел да обедини природозащитни организации, които полагат грижи за четириногите,..
Редът , в който консумирате храни , може да повлияе на здравето ви, според някои експерти по хранене. Концепцията, известна като "последователност на хранене“ , включва първо консумация на богати на фибри, несъдържащи нишесте зеленчуци , последвано от протеини и накрая мазнини, преди да изядете въглехидратите в чинията ви. Този подреден начин..