Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-високи тарифи на телекомите от февруари

Ало, мобилните оператори, докога така?

Снимка: ЕПА/БГНЕС


От 1 февруари единият от мобилните оператори у нас увеличава месечните сметки на своите клиенти по вече действащите договори с 4.7 %.  От 5 февруари другият мобилен оператор също обяви, че вдига ценовите тарифи с 9.5%. И третият телеком даде заявка за ръст на цените си.

Индексациите са записани в Общите условия на мобилните оператори, с които потребителите са се съгласили, когато са подписвали своя договор.

Могат ли институциите да защитят правата ни? Габриела Руменова, основател на платформата „Ние, потребителите“, обясни:

„За да влязат в сила Общите условия на дружества, които предоставят телекомуникационни услуги, трябва да бъдат одобрени от Комисията за регулиране на съобщенията /КРС/. Преди това се иска становище от Комисията за защита на потребителите /КЗП/, която трябва да се произнесе налични ли са неравноправни клаузи в общите условия. Извън това, по всяко време КЗП може да преразгледа тези клаузи и при установяване на неравноправност, да се произнесе, че тази клауза е във вреда на потребителите, да поиска от дружествата да я признаят за неравноправна, да я коригират или да я премахнат.“

Казусът с мобилните оператори е валиден вече трета година, припомни Руменова:

„Поставили сме въпроса досега на вниманието на Омбудсмана; на икономическия министър; на КЗП, която отново не реагира; на КЗК с искане да провери дали няма съгласуваност с действията на мобилните оператори. Официални отговори от нито една институция няма.“

Можем ли да прекратим договорите си?

„Когато сме се обвързали с този мобилен оператор за две години, ние сме си стиснали ръцете за една цена с ясното съзнание, че ако договорът предвижда всеки месец да плащаме такса, например 20 лева, то през целият период от две години ще плащаме по 20 лева на месец. Ако по наше желание предсрочно прекратим договора, ще дължим до 3 стандартни месечни такси. Обаче, когато мобилният оператор по своя инициатива промени цената, а ние нямаме възможността да се откажем от този срочен договор без да дължим тези неустойки, това е неравновесието между правата и задълженията на двете страни. Това трябва да бъде атакувано.“

Чуйте повече в прикачения звуков файл.
По публикацията работи: Емилия Николова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Максим Стойков - младият културист, който постига с много труд мечтите си, продължава да носи гордост за България

Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места.  Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е  единственият представител на България в състезанието при младежите.  След завръщането..

публикувано на 03.10.24 в 11:32

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 03.10.24 в 08:30
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37

Варна - ключова спирка на бизнес форум, посветен на добрите практики сред брокерите

Варна бе избрана за последна спирка на бизнес форумите в рамките на проекта Real Estate Business Forum Center Works. Темата тази година е „Стандарти на бъдещето в средата на живота“, а целта е да се обсъди визията на местната власт за устойчиво развитие на градовете. Това каза за Радио Варна Снежана Стойчева - управител на компанията..

публикувано на 01.10.24 в 14:51

Добо Мързов: Музиката е универсалното лекарство!

На 1 октомври, когато светът празнува Музиката, Ви срещаме с човека, за когото тя, Музиката, е спасение и смисъл. (бел. ред. Във всеки един ред, в който думата "Музика" се спомене в този текст, тя ще бъде изписана с главна буква - заради силата, която има, и заради заряда, който носи тя за събеседника ни и за всички, които я обичат).  Добо..

публикувано на 01.10.24 в 11:40

105-годишната Евдокия Чочева: В Стара Варна утрото започваше с песен...

105 години навърши на 29 септември Евдокия Чочева - варненка, родена в Гръцката махала, и пазеща духа на Стара Варна в сърцето си. Вероятно най-възрастната варненка е неуморима и с  буден интелект, вълнува се от политическите събития и слуша от сутрин до вечер любимото Радио Варна. Пристрастието ѝ към БНР идва от това, че нейната сестра - Недялка Цанева,..

публикувано на 01.10.24 в 08:00