Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-високи тарифи на телекомите от февруари

Ало, мобилните оператори, докога така?

Снимка: ЕПА/БГНЕС


От 1 февруари единият от мобилните оператори у нас увеличава месечните сметки на своите клиенти по вече действащите договори с 4.7 %.  От 5 февруари другият мобилен оператор също обяви, че вдига ценовите тарифи с 9.5%. И третият телеком даде заявка за ръст на цените си.

Индексациите са записани в Общите условия на мобилните оператори, с които потребителите са се съгласили, когато са подписвали своя договор.

Могат ли институциите да защитят правата ни? Габриела Руменова, основател на платформата „Ние, потребителите“, обясни:

„За да влязат в сила Общите условия на дружества, които предоставят телекомуникационни услуги, трябва да бъдат одобрени от Комисията за регулиране на съобщенията /КРС/. Преди това се иска становище от Комисията за защита на потребителите /КЗП/, която трябва да се произнесе налични ли са неравноправни клаузи в общите условия. Извън това, по всяко време КЗП може да преразгледа тези клаузи и при установяване на неравноправност, да се произнесе, че тази клауза е във вреда на потребителите, да поиска от дружествата да я признаят за неравноправна, да я коригират или да я премахнат.“

Казусът с мобилните оператори е валиден вече трета година, припомни Руменова:

„Поставили сме въпроса досега на вниманието на Омбудсмана; на икономическия министър; на КЗП, която отново не реагира; на КЗК с искане да провери дали няма съгласуваност с действията на мобилните оператори. Официални отговори от нито една институция няма.“

Можем ли да прекратим договорите си?

„Когато сме се обвързали с този мобилен оператор за две години, ние сме си стиснали ръцете за една цена с ясното съзнание, че ако договорът предвижда всеки месец да плащаме такса, например 20 лева, то през целият период от две години ще плащаме по 20 лева на месец. Ако по наше желание предсрочно прекратим договора, ще дължим до 3 стандартни месечни такси. Обаче, когато мобилният оператор по своя инициатива промени цената, а ние нямаме възможността да се откажем от този срочен договор без да дължим тези неустойки, това е неравновесието между правата и задълженията на двете страни. Това трябва да бъде атакувано.“

Чуйте повече в прикачения звуков файл.
По публикацията работи: Емилия Николова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12