Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории от предната линия: Животът в Украйна през очите на Тетяна Станева

Как се живее в условия на война и как изглежда лицето на конфликта?

Тетяна Станева е бесарабска българка, родом от Чушмелий, Криничное. Тя е режисьор, сценарист, организатор и създател на Българо-украинския фестивал на документалното кино "ОКО". Станева е автор на документалния филм „Писма от войната“, чието представяне ще бъде на 23 февруари в София. С Тетяна ни среща Доротея Николова, която вече усети духа на украинската столица Киев и усещането да спиш под звучите на предупредителни сирени.

На въпроса „Как тъй?“ или „Как си?“ на български, Тетяна отговаря: "Жива". Допълва, че в момента в Украйна, ако си жив, значи си добре. Споделя, че преди няколко дни се е срещнала с нейна приятелка, която губи апартамента си при последната голяма бомбардировка. „Исках да я попитам как е, но ме беше страх. Как може да се чувстваш, след като в един миг изгубиш всичко?“

Тетяна разказва как за последните две години, откакто е започнала войната, е загубила страха от всичко: „Тази нощ, когато започнаха сирените, се обърнах на другата страна и заспах отново.“ Тетяна допълва, че усещането в Киев е сякаш няма война - всички заведения са отворени, хората се разхождат, смеят се. Режисьорката споделя, че в такава ситуация хората искат да живеят с пълни сили, защото не знаят дали ще има утре. Местните дори са започнали да отварят нови бизнеси и да реализират мечтите си. Това е тяхното лекарство за душата, казва Тетяна.

Документалният филм „Писма от войната“ е разказ за обикновения живот на обикновените хора и този на военните на фронта, споделя авторката. „Това са писма от сърцето на войната в Украйна, адресирани към българите. Историите във филма са директен отговор на най-често задаваните въпроси в България“. Тетяна казва, че не може да подбере думите, с които да опише ужаса, в който живеят, затова го показва в този филм. 

По време на снимането на лентата, приятел на Тетяна, бесарабски българин, загива във войната. Във филма тя разказва за истинския живот в Украйна, пълен с многобройни некролози и деца, криещи се в бомбоубежища. Авторката споделя, че е трябвало да снимат на определени безопасни места, за да не стават мишена за бомбардировките: „Чувах снарядите през цялото време, а войниците ме успокояваха и ми казваха, че това е нормално.“

Тетяна разказва за разговорите на войниците по време на войната. Те си говорят за ежедневния живот и дребните неща, които ги мотивират да се върнат с победа. Има войници, които са ранени многократно, имат деца и семейства и въпреки това се връщат на фронта, споделя тя.

Станева допълва, че има още много истории, които иска да разкаже в бъдеще, в които ще покаже българското лице на войната. 

Целия разговор на Доротея Николова с Тетяна Станева чуйте в звуковия файл:



По публикацията работи: стажант-редактор Мария Колева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетесата Теменуга Маринова: На тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата

Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова.  Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..

публикувано на 05.11.24 в 08:15
Фестивалът VARNA BREEZE by EXIT

Организаторът на VARNA BREEZE by EXIT: Направихме фестивала само за три седмици и допуснахме грешки

Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA  BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..

публикувано на 04.11.24 в 09:25

Психолог: Дисплеите нанасят непоправими щети – здрави деца се държат като аутисти

Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..

публикувано на 04.11.24 в 08:40

Иван Портних: Не може да се прави аналогия между "Стадион Варна" и "дупката"

Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..

публикувано на 02.11.24 в 14:51

Фотографии на изоставени храмове представят в изложбата "Счупената вяра"

В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове.  Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..

публикувано на 01.11.24 в 12:05

Три пъти на връх Ботев за един ден

Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..

публикувано на 01.11.24 в 08:40

Веско Ешкенази и Плевенска филхармония гостуват във Варна на 1 ноември

Веско Ешкенази и Плевенска филхармония с диригент Георги Милтядов ще зарадват варненската публика на 1 ноември. Концертът е част от тазгодишното турне „В света на музиката“ и ще се състои в зала 1 на Фестивален и конгресен център. Специално участие в този проект има Вероника Тодорова, позната като „вълшебницата на акордеона“ на световните музикални..

публикувано на 31.10.24 в 08:05