Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекото метро по бул. "Цар Освободител" може да се замени и от електрически автобуси, ако е целесъобразно

"Лекото метро" във Варна ще бъде предимно „потопено“, а не повдигнато чрез колони. Шумовото натоварване ще бъде многократно намалено. Това предвижда проектирането на разширението на варненския булевард „Цар Освободител“ според инж. Кольо Червенков. Като част от инженерния екип в проекта, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, Червенков поясни, че „лекото метро“ ще бъде повдигнато на колони единствено в участъка при пресичането на бул. „Левски“. „Там при вече реализирания пътен възел физически няма друга възможност“, допълни той:

Лекото метро с директното трасе на „Цар Освободител“ е предвидено да бъде „потапяно“ (по земя) там където е необходимо, за да бъде осигурено едно непрекъснато движение по тези две направления, като всички пресичащи се булеварди, също от първостепенната улична мрежа, на които е предвидено да има пътни възли на две нива, ще преминават над трасето на „лекото метро“ и над директното трасе на булевард „Цар Освободител“. Т. е. лекото метро ще бъде предимно „потапяно“, а не повдигано на второ ниво.

Не е задължително лекото метро да е с релсов транспорт, в проекта е записан екологичен транспорт, а електрическите автобуси отговарят на това изискване, каза председателят на Регионалната колегия на Камарата на архитектите във Варна арх. Марин Велчев:

Може да се преразгледа и тази идея. Има държави, в които може да се види, че в централните градски части има даже двойни бус ленти, отделени с буферни зони, в които леки автомобили не могат да влизат. Идеята е да се отдели градският  транспорт.

Това е напълно възможно, каза за Радио Варна и ръководителят на проекта арх. Георги Митрев. Според него преди две години в предпроектното проучване за зоната за скоростно придвижване на екологичен транспорт е бил предвиден и такъв вариант. „Целта на проекта, който в момента се разработва, е разширяването на булеварда като артерия, която ще обслужва автомобилния транспорт. А трасето, което е за лекото метро, се пази като обособена лента. Дали по нея ще се движи релсов транспорт, тролеи или друго, това е въпрос на последващо планиране на общината на инвестиционно проучване, кое е по-целесъобразно, икономически обосновано и т. н“.


Арх. Митрев оприличи значимостта на разширяването на бул. "Цар Освободител" във Варна с изграждането на околовръстното „Цариградско шосе“ в София.

Припомняме, че следващата седмица, на 24 април от 17 часа, в зала „Пленарна“ на Община Варна ще се проведе обществено обсъждане на проекта за разширение на бул. „Цар Освободител“. Всички материали по проекта са публикувани и достъпни в сайта на община Варна.

(цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл)




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлана Драганова

Април – от минус 2 до плюс 30 градуса

След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка.  През първите дни на  април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..

публикувано на 04.04.25 в 08:15

Alex Callier (HOOVERPHONIC): Предимството на инди групите е, че хората не те разпознават по улиците

Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..

публикувано на 04.04.25 в 08:00

Сега ми трябва глътка светлина

„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..

публикувано на 03.04.25 в 08:00
Иво Инджов

Иво Инджов: Ахмед Доган вече е минало

Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..

публикувано на 02.04.25 в 08:35
Георги Господинов и Анджела Родел с наградата „Букър”

Анджела Родел: "Букър" е награда за българската литература

Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

Галин Ненов-KillaBee - за музиката, бийтбокса и предстоящото второ издание на "Lord Of The Mic"

Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..

публикувано на 31.03.25 в 00:13

Георги Ангелов (История.BG): Образованието ни е от 19 век

Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..

обновено на 30.03.25 в 10:40