Откриването на най-големия фестивал за визуално изкуство в България ще бъде в 13 часа утре, 24 май, на стълбите на ул. "Дръзки". Церемония по откриването на събитието ще има и от 19.30 часа в културното пространство ReBonkers .
Куратор на намесите в градската среда е визуалният артист Александър Вълчев.
Тази година фестивалът включва 67 събития, 188 артисти и 27 локации.
Пълната програма може да проследите тук.
Мащабните проекти тази година са дело на Симеон Симеонов и Лъчезар Бояджиев, които третират темата за историята и нейното тълкуване.
Работата на Симеон Симеонов представлява големи обелиски от стиропор. Три мащабни колони, много близки до египетските обелиски или римските колони, високи по 4 метра, ще бъдат разположени на различни места в града. Едно от тях ще бъде инсталирано на изоставеното езерце на Крайбрежната алея, каза Вълчев. То ще стои над водата, ще изглежда, че се носи над нея, поясни той. "Знаете, че по колоните има надписи. В нашия случай те са изтрити и всеки би могъл да напише нещо", каза кураторът Александър Вълчев.
Посетителите на "БУНА" ще могат да се запознаят и с работата на Лъчезар Бояджиев, който от години работи над проблемите в градската среда. Бояджиев е известен със своята серия от снимки на коне. "Той снима паметници на коне и конници в цял свят, главно Европа, като заличава виртуално конниците", поясни Вълчев.
Темата на фестивала тази година е "Човек-природа".
Голям силует на Черно море, изработен от битум, ще видим още на "Буна" тази година. Негов автор е Стоян Дечев.
Подробностите са в разговора на Иван Барбов с Александър Вълчев (в началото на публикацията).
За 30-а поредна година "Български пощи" организират конкурса "Най-красиво писмо до Дядо Коледа". Срокът за участие е 18 декември. В него ще участват писма с правилно изписан адрес на подателя, а за получател трябва да бъде посочено само "За Дядо Коледа" и да бъде заплатена пощенската услуга. Всички писма, отговарящи на условията, ще получат отговор..
На 26 ноември Православната църква почита паметта на св. Стилиян, когото наричат още Детепазител. Светецът е закрилник на децата и особено на кърмачетата. Според преданията той е имал чудотворна сила да лекува болни деца. Името му на чудотворец още се прославило и с това, че с молитвата му бездетните жени придобивали прекрасни и..
26 ноември е Световният ден на маслината и маслиновото дърво. Древните гърци са вярвали, че маслиновото дърво е божествено и е пратено на хората от богинята Атина Палада. Още в древен Египет маслината била почитана като символ на справедливостта, маслиновата клонка е символ на мир. Полезните съставки за човешкия организъм в маслината са..
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...