Плановете за улична регулация, основно в местностите, ще се изработват тепърва. Това обаче трябва да стане със съгласието на хората в тези местности. Ето защо Община Варна предвижда срещи, първата от които ще бъде с живеещи в местността Телевизионна кула.
"Основната идея е Общината да плати подробните устройствени планове за регулация, с които улиците да станат публична общинска собственост. Идеята е процедурата, която е около 2-годишна, да бъде "извървяна" от Общината, като тя плати средствата, и хората в тези квартали да могат да получават визи за проектиране на момента - веднага щом решат да проектират", поясни за Радио Варна Кристиян Саралиев, главен експерт "Градоустройство" в отдел "Устройство на територията" в Община Варна.
По думите му, за да бъде максимално удобна, една улица трябва да е минимум 8 кв. м., за да могат по нея да се разминават коли. Тротоарът от едната страна трябва да е най-малко 1,50 м., за да може да се монтира уличното осветление на 70 см от платното. Какво наблюдаваме обаче? Тесни пътеки в местностите, което обрича хората "да бъдат залепени за стените, когато някой минава с кола", коментира Саралиев, и допълни: "Планът за улична регулация не е отчуждително действие. Той дава възможност на всеки един засегнат от такава разработка да се процедира за строителен план само за имота, което в Закона за устройство на територията е предвидено като изключение. Идеята е стандартите да са единни за всички и общината да придобие собственост върху уличната мрежа, за да може да изгради улици, тротоари, улично осветление", допълни Саралиев.
Според него има територии, където може да бъде въведена по-голяма улична регулация. "Започваме разговори в местността Телевизионна кула, където има план за улична регулация, който е влязъл в сила, и няма отчуждително действие, не засяга вътрешно-регулационни линии", коментира още той.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..
За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...
32% от българите имат позитивно отношение към кабинета "Желязков", но други 39% са на противоположното мнение и не одобряват новото правителство. Това сочи социологическо проучване на "Тренд", съобщи социологът Димитър Ганев. Икономическата тревожност сред българите остава висока. Проблем номер 1 за населението е повишаването на цените. Според запитаните..
Наближаването на 8 март традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“. От там отбелязват, че макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка, все пак има..
Все още не се е стигнало до апогея на протестите в Гърция. Това коментира за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна кореспондентът на БНР в южната ни съседка Катя Пеева. Масовите недоволства са с искане за правосъдие заради виновните за влаковата катастрофа преди две години, защото, "не е виновен само началникът на гарата в Лариса" , подчерта..
По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..
Ръчна машина за плетене на прежда е най-новият експонат в постоянната експозиция на Музея за нова история на Варна. Машината е на фирмата "Дюбие", модел 1930 година. В онези години това механично устройство е било мечта за всяка домакиня, защото с него плетенето се е превръщало в бързо и удобно. "Точно това е едно нововъведение за времето си, което е..