2 юли е Международен ден на спортния журналист. Отбелязва се от 1995 г. по инициатива на Международната асоциация на спортната преса. Първият конгрес на асоциацията е проведен в Париж от 1 до 3 юли 1924 г. с участието на представители на 29 държави. Спортната журналистика отразява социалните и професионалните аспекти на спорта. Първото българско спортно издание е „Български колоездач“. За пръв път излиза от печат на 15 април 1899 г.
За предизвикателствата пред професията разказа спортният журналист на Радио Варна Румен Генов.Силата на спортния журналист във времето на социалните мрежи и високите технологии е срещата със спортистите и треньорите, от които можеш да научиш нещо ценно и ново, което да поднесеш на аудиторията, и, което още не е сензация в интернет, каза Румен Генов, който започва първите си стъпки в професията по време на "великото футболно лято" на Световното първенство през 1994 година. Спомня си, че му се е налагало от дома си, тогава в кв. "Трошево", до Радиото да стига пеша, тъй като автобусите са се пръскали по шевовете с футболни запалянковци, отправили се към площада.
Времето на аналоговите хора обаче отминава, сега дори един мач може да се проследи изцяло по телефона. Технологиите улесняват, но и изместват ролята на спортния журналист, споделя той.
Преди стояхме в библиотеката за повече информация за класирания и отбори, пишехме на печатна машина, сега информация може да се намери навсякъде, направи сравнение Генов.
Днешният човек ако не види нещо, значи го е нямало, посочва той.
Генов направи и тъжната констатация, че професията вече не е толкова привлекателна за младите. Обмисля идеи, които да запалят интереса на децата. Признава, че да си спортен журналист изисква много труд и време. Самият той работи без почивен ден - понякога повече от 12 часа. За отразяване на един мач само са ти необходими поне 4 часа, подчерта Генов.
Чуйте повече от разговора на Иван Барбов с Румен Генов:
Честит празник на всички спортни журналисти.
Козунакът е един от главните герои на великденската трапеза редом до яйцата и агнешкото месо. Приготвянето му обаче не е лесна работа. Не е и чак толкова трудна. Стига човек да има желание и най-вече търпение. За щипката любов е ясно. От нея във всеки свой козунак прибавя шеф Филип Спасов, който отдавна е изгубил бройката на приготвените от..
Поколението на подрастващите днес е поколение на зависимости от материалното. Това е поколение, при което всичко се получава веднага. Поколение, което не може да изчаква и да отлага. Това подчерта в интервю за Радио Варна проф. д-р Христо Кожухаров , ръководител на Втора Психиатрична клиника към Университетската многопрофилна болница за активно..
Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..
Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април. Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..
В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..