Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ежегодните разкопки в Балчик ще са през септември

Археологически разкопки в Балчик, архив
Снимка: Албена Иванова

За теренни археологически проучвания на късноантичната и ранносредновековна крепост "Хоризонт" и тази година са осигурени средства чрез Министерство на културата, съобщи директорът на Историческия музей в Балчик Радостина Енчева. Както през миналата, така и през тази археологическият сезон ще премине за около двайсет дни през септември.

Теренните проучвания на крепостта започват през 1972 г. и траят (почти без прекъсване) до 1990 г. През 2009 г. са подновени, след като между музея и Софийски университет "Св. Климент Охридски" е сключен договор за сътрудничество, на базата на който всяка година се извършват археологически проучвания.   

Къс­ноан­тич­на­та кре­пост  "Хо­ри­зонт" е най-го­ля­ма­та кре­пост по площ в Бъл­га­рия от края на V и на­ча­ло­то на VІ век. От 1992 г. е обя­ве­на за Па­мет­ник на кул­ту­ра­та от на­цио­нал­но зна­че­ние.

Виртуално представят Храма на Кибела в ИМ - Балчик

В момента усилията на балчишкия музей са насочени към завършване на дейностите по иновативното представяне на Храма на Понтийската майка на боговете Кибела от Дионисополис. Виртуалната реалност е част от образователните програми на Исторически музей-Балчик". Още това лято ще бъде представен пред гражданството и ще връща посетителите към времената, когато е функционирал храмът на Кибела, определян от археолозите като "откритието на века". За съжаление, вече 17 година най-добре запазения елинистически храм на богинята Кибела на Балканския полуостров остава в дупката, където беше открит случайно при изкоп за строеж през 2007. Намерените надписи и мраморни пластики са изключително важни културни ценности, отразяващи обществения, религиозен и политически живот в Дионисополис в периода III в. пр. Хр. - IV в. сл. Хр. и се намират в залите на Исторически музей, чиято функция не се изчерпва само като място за съхранение на артефакти от миналото, а се възприема като център за иновации и най-добри експозиционни решения.

Лятна академия - Балчик

Наред с изложби, участия в конференции и посрещане на туристи в обектите към Исторически музей Балчик – Етнографска къща, Художествена галерия, Възрожденски комплекс и Текето в с. Оброчище, уредниците провеждат и Лятна академия за деца. До 22 юли очакват записвания за поредния модул, различен от всички останали. Airsoft е военна симулация, която ще бъде контролирана от партньорите на музея, сержанти от Професионален сержантски колеж към Национален военен университет "Васил Левски" гр. В. Търново. Малчуганите ще бъдат обучени да се движат с компас в гориста местност, да извличат вода, когато са в непредвидена обстановка, да оцеляват в дивата природа, както и да стрелят по мишени.

Събитието ще се състои на 30 юли в парка срещу бившето лятно кино "Ехо" в гр. Балчик. Възрастовата граница е между 7 и 15 години (допускат се по-големи деца, но не и по-малки). За повече подробности заинтересуваните могат да се свържат с музея.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лесна работа: Малките жестове

Има една колоритна история, в която тимуроци /герои на автора Аркадий Гайдар/ запретват ръкави да правят добрини. В разгара на начинанието забелязват възрастна жена, която стои на улицата и замислено се взира в отсрещния тротоар. В духа на всепоглъщащото и необятно добро, те я пренасят отсреща, с две думи: помагат й да пресече. Вярно: старицата..

публикувано на 17.02.25 в 17:00

Варненската опера с ателиета за деца всеки месец

„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика.  Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец.  Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..

публикувано на 17.02.25 в 10:27

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20