Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лесна работа: Разговор с изкуствен интелект?

Снимка: Pixabay



Правя ремонт. Наложи се да се свържа с представители на общинско дружество – едно от многото прекрасни дружества в страната, която обитаваме. Трябваше ми връзка с районния техник, отговарящ за инсталация в сградата. Обадих се, обясних. Гласът отсреща заяви:

- Освен районен техник, в сградата трябва да имате обучено лице. Обърнете се към него.

- Нямаме, - отвърнах.

- Трябва да имате.

- Но нямаме.

- Не може да нямате.

През следващите петнайсет минути гласът от другата страна на телефонната линия не спря да повтаря едно и също. Впрочем, ако искам папагал, ще си купя. При това ще го избера да ми е симпатичен, ще го науча да говори приятни неща, а не такива, след които трябват няколко валидола поне за частично възстановяване. Както и да е...

Осъзнах, че тази посока не води до нищо смислено и се опитах да върна разговора от несъществуващото обучено лице към въпросния районен техник. Последва безкраен и също толкова безплоден диалог, който ме доведе до единствения възможен извод: че районните техници на въпросното общинско дружество членуват в някаква много тайна организация и обикновените граждани в никакъв случай не бива да научават имената им, а не дай си боже да се докопаме до някой телефонен номер, тогава със сигурност ще дойде краят на света.

Това безумие отне почти цял работен ден. Дума след дума, час след час цветовете на деня избледняваха, а аз и майсторите вече не се усмихвахме. Сложихме пауза на ремонта и за първи път в живота си почувствах, ама болезнено почувствах, какво точно значи да очакваш Годо. Съгласна съм, че трябва да има обучени граждани, които знаят как да реагират в случай на нужда и, да!, това е крайно необходимо, но ако няма такива, какво правим? Дрънкаме безсмислици по телефона, докато ситуацията се усложнява? Звънях многократно и на аварийната група, обясних, че нещата са извън контрол и ако някой не съдейства, утре ще ги търся заради аварията, която неминуемо предстои.

Историята завърши щастливо и за това ще ви разкажа следващия път, а сега само си представих как във всяка жилищна сграда с подобна на нашата инсталация идват от дълбокоуважаемото, уникално общинско предприятие и обучават по един обикновен, напълно невинен гражданин да работи с помпи, налягания, бутони и други професионални елементи... Във всеки град с подобно предприятие - по един университет /да подготвят гражданите за доброволна работа вместо служителите, които получават трудово възнаграждение за същата тази работа/. Градът няма значение. София, Варна, където и да е другаде. Важни са обстоятелствата, които ни пречат да живеем спокойно, да разгръщаме потенциал в правилната посока, да даваме цялата си енергия за хубави неща и смислени каузи.

Вместо това - часове безплодни разговори. На жената от другата страна на телефонната линия й плащат, за да повтаря до откат едно заучено изречение. На страдалеца, който е на моето място, също му плащат, само че някъде другаде, за да върши работа, до която не може да стигне, изгубен в лабиринт от глупост и безсмислици. А искаме да живеем щастливо и смислено в един по-добър свят.

Ако не одобрявате разговор с изкуствен интелект, бих поспорила. Предпочитам го. Може да е изкуствен, но е интелект - първа крачка в правилната посока. На неинтлект, колкото и старателно да обяснявате нещата, няма как да стигнете до никакъв резултат. Просто нещото не е интелект и толкова.

Какво правим? Накъде сме тръгнали? Защо?


По публикацията работи: Веселина Божинова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00