Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изследвания върху множествената склероза печелят "Оскар за наука"

Снимката е илюстративна
Снимка: Архив

Американски невролог и италиански епидемиолог, чиято работа революционизира лечението на множествената склероза, спечелиха престижната награда за пробив, наградата, наречена "Оскар за наука".

Стивън Хаузър и Алберто Ашерио получиха признание за продължилия десетилетия труд в изследване на инвалидизиращото невродегенеративно заболяване, което засяга близо три милиона души по света и дълго време се смяташе за неразрешима загадка.

Работата на Хаузър върху множествената склероза (МС) започва преди повече от 45 години, когато той среща млада пациентка на име Андреа, „необикновено талантлива млада жена, която е била адвокат“ и работила в Белия дом при тогавашния президент Джими Картър, каза той пред АФП. „Тогава множествената склероза се появи по експлозивен начин и унищожи живота й“, каза той.

„По онова време нямахме лечение за МС. Всъщност имаше и песимизъм, че някога може да се разработи лечение“, каза Хаузър, сега на 74 години и директор на Института по неврология към Калифорнийския университет в Сан Франциско. Учените знаеха, че болестта, която уврежда централната нервна система и води до парализиращи когнитивни и двигателни проблеми, е причинена от задействането в тялото на имунната система. Но те смятаха, че белите кръвни клетки, известни като Т клетки, са единственият виновник.

Хаузър поставя това под въпрос.

Изучавайки ролята на В-клетките, друг вид бели кръвни клетки, в заболяването, той и колегите му успяват да пресъздадат увреждането, което МС причинява на човешката нервна система при малки маймуни, известни като мармозетки. Федералният орган на САЩ, който контролира медицинските изследвания, отхвърли връзката като "биологично неправдоподобна" и отхвърля молбата им за финансиране на клинично изпитване. Но Хаузър и неговият екип продължават да настояват.

Те убеждават фармацевтичната компания Genentech да подкрепи тестването. През 2006 г. те постигат огромни резултати: лечението, насочено към В-клетките, е свързано с "драматично, повече от 90 процента намаление на мозъчното възпаление", каза Хаузър. Това беше "нещо като обхват, който никога не е бил виждан преди." Това отвори вратата за пускане на пазара на нови методи на лечение, които забавят развитието на болестта при много пациенти. Но това повдигна и други въпроси. Например, какво би накарало нашите бели кръвни клетки да се обърнат срещу нас?

Това беше въпрос, който озадачи Ашерио, днес професор в Харвард.

Той реши да проучи защо МС засяга най-вече хората в северното полукълбо. „Географското разпространение на МС беше доста поразително“, каза той пред АФП. „МС е много необичайна в тропическите страни и близо до екватора.“ Това го навежда на мисълта дали не е замесен вирус. Той и неговият екип провеждат дългосрочно проучване, следвайки милиони млади американски военни.

След близо 20 години изследвания те стигат до отговор. През 2022 г. те потвърдиха връзката между МС и вируса на Епщайн-Бар (EBV), често срещана инфекция, отговорна за друго добре известно заболяване, инфекциозна мононуклеоза.

„Повечето хора, заразени с вируса на Епщайн-Бар, никога няма да развият МС“, каза 72-годишният Ашерио. Но всеки, който развие МС, първо е имал вируса на Епщайн-Бар. Откритието все още не обяснява защо възниква МС. Но това подхрани надеждата за намиране на нови лечения и превантивни мерки за заболяване, което остава нелечимо и чиито настоящи методи на лечение не действат при всички пациенти.

Пробивът на Ашерио може да помогне и за лечение на други заболявания.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пеликанът Стойчо се завърна (ВИДЕО)

Самотен розов пеликан събира погледите на минувачите на Морска гара във Варна. От няколко дни птицата се радва на голямо внимание и на вкусна почерпка от рибарите. Много от тях казват, че това е старият им познайник Стойчо, който миналата година се превърна в атракция и намери много приятели. Днес необезпокояван отново направи разходка на зоната за отдих..

обновено на 09.04.25 в 14:49

Как се справят с новия си живот украинците в Добрич

Войната в Украйна, започнала преди повече от три години, принуди милиони да напуснат страната си и да търсят спокоен и мирен живот в други държави. Десетки хиляди са украинците, преминали през област Добрич за този период. Част от тях, предимно жени, деца и възрастни хора успяват да се установят там, да намерят работа и места в училищата, където децата..

публикувано на 09.04.25 в 10:18

Факторът "Любов" или как да обясним науката в 3 минути

След известно прекъсване тази година FameLab или мястото, където всеки може да види и чуе как на живо как се да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути, се завърна в България. FameLab е най-големият международен конкурс с обучение по комуникация на науката.  Той е създаден през 2005 год. във Великобритания, а България е..

обновено на 09.04.25 в 09:15

Кои плодове и зеленчуци са богати на антиоксиданти?

Преходът от зимата към пролетта дава разнообразие от плодове и зеленчуци, които са богати на антиоксиданти. Те ни помагат в борбата със стреса, поддържане на добър клетъчен баланс и укрепване на имунитета.  От плодовете най-големият източник на антиоксиданти са боровинките. Ягодите, особено когато са пресни и в сезон, също са изключително богати..

публикувано на 09.04.25 в 06:59
Две от вълчетата от изчезналия вид.

Учени клонираха вълк, изчезнал преди 12 000 години

Американски учени направиха сериозен пробив в клонирането на ДНК и върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк, предаде БНР. Вълчетата Ромул, Рем и Халеси са първите в света от своя вид, родени след хилядолетия, обяви базираната в Далас биотехнологична компания Колосъл, успяла чрез клониране на ДНК да върне изчезнал преди повече от 12 000..

публикувано на 08.04.25 в 16:54
Боян Благоев

Във Варна търсят змиеловец

Змиеловец, който да залавя змии на обществени места, търси да назначи Община Варна. Няма изисквания за образованието и професионалния опит. За заловена змия ще се плаща по 100 лева. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез събеседване. Срокът за подаване на документи е до 30 април.

публикувано на 08.04.25 в 15:52

Рибари в Бяла хванаха 3-метрова моруна

Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..

публикувано на 08.04.25 в 14:35