Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празнуваме Димитровден!

Снимка: Архив

Днес православната църква почита един от най-обичаните християнски светци - Солунския чудотворец, великомъченик Димитър.

Освен голям църковен празник, денят, популярен като Димитровден, е с ключово място и във фолклорната традиция. Народната памет и обичаи го свързват с идването на зимата, края на стопанската година, разплащането със сезонните наемни работници, началото на годежите и сватбите и още много други важни порядки в живота на българина.

Напоследък у нас масово се отбелязва и като Ден на строителя.

На Димитровден започвали годежите и сватбите. На празника момите играели т.нар. "сглядно хоро" (от "сгляда, сгледа" – избор на мома) пред ергените и техните родители. По традиция празникът и до днес се отбелязва с фамилни и общоселски събори, а песните и хората са неизменна част от тях.

Този ден е известен също и като Митровден или Разпус. С него завършва периодът, за който се наемат сезонните работници като говедари, овчари, ратаи, и става разплащането с тях. Понякога като заплата се дава, освен определената сума, още дрехи и по чифт цървули за всеки от зимните месеци. Започва и спазаряването на работници за следващата година.

Димитровден е изпълнен с много гадания за предстоящата зима и година: ако месечината е пълна - пълен ще бъде и кошерът с мед и ще се роят пчелите. Вечерта срещу празника, овчарите хвърляли в кошарата една тояга. Ако на сутринта овцете са лежали на нея, се смятало, че зимата ще е дълга, тежка и студена.

На Димитровден се извършва и обичаят "полазване" – старинна практика да се гадае в този ден по първия гост в дома. Вярва се, че ако в къщата първо влезе момче, през годината ще се раждат повече мъжки животни. Ако посетителят е добър, сръчен и имотен човек, годината ще е здрава, богата и успешна.

Традиционната трапеза на празника е богата и на нея задължително присъстват курбан или гювеч от овнешко, яхния с пиле - с петел, ако именикът е мъж, и с кокошка - ако е жена. Също на масата се слага варена царевица, пестил, пита с ябълки, банички с ябълки, печени ябълки, рачел, тиква.

Времето от Димитровден до Никулден народът нарича „Сиромашко лято".

Според народното поверие от Димитровден започва подготовката за т.нар. "миши празници" на следващия ден. В старопланинските райони стопаните следят за първия гост, който прекрачи прага на къщата. Ако той е добър и имотен човек, вярват, че следващата година ще е богата, здрава и плодородна. Пълнолуние ли е в нощта срещу Димитровден, ще се роят пчелите и кошерите ще бъдат пълни с мед. Тази нощ е важна и за хората, които търсят заровени съкровища. Те вярват, че тогава небето "се отваря" и заровените жълтици проблясват със синкав пламък.

Вярва се също, че Свети Димитър е брат на Архангел Михаил - покровителят на отвъдния свят, на умрелите предци. В съботата преди празника е една от най-големите задушници - Димитровската, на която се раздава варено жито и питки за помен. По това време на годината започват годежи и сватби.

На 26 октомври на масата се слагат курбан от овче месо, яхния от петел, пита с ябълки, ракия, както и различни ястия от зеленчуци.

На Димитровден празнуват Димитър, Димитрина, Димитричка, Димитра, Диман, Димана, Димка, Димо, Митра, Митре, Митьо, Митка.

По стар обичай на имен ден се ходи неканен и се носят бели цветя за именика, за да е блага зимата. Цветята се увиват с ален конец, за да са здрави имениците цяла година.

С празнични литургии, концерти, изложби ще бъде отбелязан Димитровден, празник на градовете Видин, Сливен, Главиница, Айтос и Радомир. На днешния Димитровден празнува и крайграничната община Болярово. Празникът съвпада и с навършването на 50 години от обявяването на Болярово за град.


По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Едни съграждат, други рушат

В началото на седмицата Гурково си засади 450 рози. "Не ви­ка­ме не­во­ля­та и не очак­ва­ме наг­ра­ди за доб­ро пред­ста­вя­не! На­шият ма­лък ко­лек­тив при кмет­ство Гур­ко­во си вър­ши ра­бо­та­та - за ед­на доб­ра ви­зия пред гос­ти­те, кои­то по­се­ща­ват Гур­ко­во. Бла­го­да­ря за всеот­дай­ния труд, кой­то по­ла­гат Гин­ка, Юлия, Стоян­ка,..

публикувано на 21.05.25 в 19:35

Зрелостнички след матурата: Животът е и колело, и стълба

„За мен животът е и колело, и стълба – и двете са верни.“ Така описва Дуйгу Сабриева темата, по която днес писаха абитуриентите на държавния зрелостен изпит по български език и литература. Темата, свързана с образите на колелото и стълбата като метафори за житейския път провокира лични размисли у мнозина дванайсетокласници. За Дуйгу, стълбата..

публикувано на 21.05.25 в 17:58

платена публикация
Проектът "Foodwise" представя пред черноморски общини във Варна проблема с хранителните отпадъци

В 10 часа в сградата на Технически университет-Варна на 22 май ще бъде представен европейският проект "Фуудлайз". Той е насочен към черноморските общини, които за кратък срок генерират много хранителни отпадъци, особено през летния сезон. Целта е подкрепа на участниците в отделните етапи на хранителната верига да предприемат ефективни мерки за..

публикувано на 21.05.25 в 15:47
Язовир

100-метрово българско знаме ще бъде разпънато над язовир "Николаевка" на 24 май

100-метрово българско знаме ще бъде разпънато над водите на язовир "Николаевка" на 24 май. Това съобщи за Радио Варна Валентин Георгиев, организатор на проявата. Събитието ще се проведе в събота от 14.00 часа. Ще има и музикална програма с участието на танцовия състав на село Николаевка. Никога досега в България не е било разпъвано..

публикувано на 21.05.25 в 14:05

Да подстригваш на трибуните по време на баскетболен мач: Говори бръснарят Искрен Остранджийски

Искрен Остранджийски е бръснарят, който прикова погледите на публиката по време на баскетболния мач между Черно море-Тича и Балкан-Ботевград в края на миналата седмица. Снимката, на която той подстригва свой клиент, седнал на трибуните в Двореца на културата и спорта, разбуни духовете в социалните мрежи и предизвика коментари с различни нюанси. Искрен..

публикувано на 21.05.25 в 11:10

Храмов празник отбелязва манастирът "Св. св. Константин и Елена" в едноименния курорт

На днешния ден празнува най-старият български курорт - "Св. св. Константин и Елена".  Името не е случайно – избрано е заради разположения в сърцето на курорта манастир.  Манастирът „Св. св. Константин и Елена“ е място, което целогодишно привлича хиляди поклонници. В утрото на 21 май днес там отец Стойчо и отец Георги Великов отслужиха тържествена..

публикувано на 21.05.25 в 10:00

Маратонът с матурите на най-многобройния випуск след 1989 година започва днес

Oт днес започват зрелостните изпити на 12-токласнисниците с първата задължителна матура - тази по Български език и литература (БЕЛ). В петък - на 23 май, е втората задължителна матура, а тези по желание, т.нар. 3-та или дори 4-та матура са между 27 май и 3 юни. Тази година средно образование завършат младежите, родени през 2006 г., който по данните..

публикувано на 21.05.25 в 08:05