Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без нито една аптека е община Георги Дамяново

Оказва се, че в България има стабилна тенденция за намаляване на броя на аптеките. През 2010 година в страната е имало 3 900 аптеки, или средно по една на 1 900 души. А през 2004 година аптеките са 4500! Това е годината, в която в България е имало най-много регистривани аптеки, след което броят им започва да намалява. Прогнозите са, че през 2015 година аптеките у нас ще са 2 900, като една ще обслужва средно 2 300 души. И още едно сравнение- през 1989 година аптеките у нас са били 1200- по една на 8000 души. В момента има населени места, където на десетки километри няма нито една аптека, а целевата група е предимно от възрастни хора...

Поредното издание на рубриката "Абсурдизми" ни отвежда в монтанската община Георги Дамяново, където от 12 години там няма аптека. Мястото на старата вече се е превърнало в смесен магазин, в който лекарства не продават. За някои села в общината най-близката аптека се намира на 40 километра, в Монтана. Цветана и Стефана разказват пред сътрудника на РАДИО ВИДИН в Монтана Биляна Борисова как се живее в 21 век без аптека:

"Който ходи в града, му поръчваме или се молим на доктора да ни донесе"- за да се снабдят с лекарства, често местните хора разчитат единствено на личния лекар в селото.

"Ако ти се наложи някой път да си купиш лекарство, пазиш човека, който пътува и на него му поръчваш. Редно е да си имаме аптека!"

"С малките пенсии трябва се храним, да си купуваме лекарства, а и към тях да прибавим и билета до Монтана", оплакват се други жители на Георги Дамяново.

Основната причина за липсата на аптеки в по-малките населени места е, че в тях няма магистър фармацевти и помещение, каквито са изискванията по Здравна каса. А потърпевши отново си остават възрастните хора по селата, които няма откъде да се снабдят с лекарства.

Районът на община Георги Дамяново е признат за един от най-чистите в екологично отношение в страната. Но... си нямат аптека... Така че, ако сте решили да наминете оттам, купете си необходимите лекарства и стискайте палци да не се разболеете. Ако ли не, ще търсите екологично чисти билки...

По публикацията работи: Екип "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43