Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без нито една аптека е община Георги Дамяново

Оказва се, че в България има стабилна тенденция за намаляване на броя на аптеките. През 2010 година в страната е имало 3 900 аптеки, или средно по една на 1 900 души. А през 2004 година аптеките са 4500! Това е годината, в която в България е имало най-много регистривани аптеки, след което броят им започва да намалява. Прогнозите са, че през 2015 година аптеките у нас ще са 2 900, като една ще обслужва средно 2 300 души. И още едно сравнение- през 1989 година аптеките у нас са били 1200- по една на 8000 души. В момента има населени места, където на десетки километри няма нито една аптека, а целевата група е предимно от възрастни хора...

Поредното издание на рубриката "Абсурдизми" ни отвежда в монтанската община Георги Дамяново, където от 12 години там няма аптека. Мястото на старата вече се е превърнало в смесен магазин, в който лекарства не продават. За някои села в общината най-близката аптека се намира на 40 километра, в Монтана. Цветана и Стефана разказват пред сътрудника на РАДИО ВИДИН в Монтана Биляна Борисова как се живее в 21 век без аптека:

"Който ходи в града, му поръчваме или се молим на доктора да ни донесе"- за да се снабдят с лекарства, често местните хора разчитат единствено на личния лекар в селото.

"Ако ти се наложи някой път да си купиш лекарство, пазиш човека, който пътува и на него му поръчваш. Редно е да си имаме аптека!"

"С малките пенсии трябва се храним, да си купуваме лекарства, а и към тях да прибавим и билета до Монтана", оплакват се други жители на Георги Дамяново.

Основната причина за липсата на аптеки в по-малките населени места е, че в тях няма магистър фармацевти и помещение, каквито са изискванията по Здравна каса. А потърпевши отново си остават възрастните хора по селата, които няма откъде да се снабдят с лекарства.

Районът на община Георги Дамяново е признат за един от най-чистите в екологично отношение в страната. Но... си нямат аптека... Така че, ако сте решили да наминете оттам, купете си необходимите лекарства и стискайте палци да не се разболеете. Ако ли не, ще търсите екологично чисти билки...

По публикацията работи: Екип "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00