Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емил Миланов, планинар: "Малко туристи познават планинския регион в Северозапада"

Днес е Международният ден на планините. Почти няма човек, който да не обича чистия въздух и разходките в планината. Може би за това и с цел да подчертае значението на развитието на планинските региони, през 2002 г. ООН решава да обяви 11 декември за международен ден на планините. Планините заемат около една четвърт от земната суша и са източник на средства за съществуване на почти 12% от населението на планетата. Няма да ви съветваме да отпразнувате деня в реални условия, тъй като времето не е много подходящо. Но пък се надяваме да се разходите до най-близката планина в първия удобен момент.
 
"При преход в планината трябва да се тръгва сутрин рано, за да може да се стигне по светлата част до крайната дестинация. Препоръчително е да се носят топли напитки в термоси и за алкохол въобще да не става дума. Да се носят топли дрехи за преобличане, защото през зимата времето се променя бързо. Преди да тръгнат, да се обадят в хижата, където е крайната дестинация, за да се знае времето им на пристигане, и ако се забавят, да се вземат мерки. Телефоните им да са заредени, в планината опараторите имат покритие. Лавиноопасните места трябва да се преминават, като планинарите се движат по един, без да се вдига шум, стъпка в стъпка".
Това посъветва в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Сергей Рангелов, началник на Планинската спасителна служба в Берковица.

Малко преди идващите почивни дни около Коледните празници и началото на зимния ски-сезон запитахме видинчани за техните намерения за посещения на планини и зимни курорти. Повечето от тях искат да посетят зимен курорт, но немалка част отговарят, че предпочитат да бъдат вкъщи със семействата си. Почитателите на планината съветват младите хора, които по цял ден прекарват пред компютъра, да посетят някой висок връх.

"Емоциите са само положителни от пребиваването в планината, тя ни зарежда със сили и енергия. През лятото гледката е невероятна - човек вижда върхове, долини, гори. Около Белоградчик, най-интересни са маршрутите от връх Ком на запад. Там има няколко двухилядника, красивите върхове Копрен, Вража глава, биосферният резерват "Чупрене", с най-голямото находище на смърчови гори в България. Малко са българските туристи, които познават планинския регион в Северозапада", каза любителят планинар Емил Миланов.
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00